Çocuk hastalıkları

 

Bir çocuğun doğuşu her zaman için heyecan verici ve çok güzel bir olaydır.
Ama ne yazık ki, kimi kez işler planlandığı gibi yürümez, bizi çaresiz bırakan birtakım olaylar ortaya çıkar:
Bugün “yenidoğan bilimi”(neonatoloji), dev adımlar atmaktadır; daha yirmi yıl önce yaşatılmaları olanaksız görülen erken doğmuş bebekler artık kolaylıkla yaşatılabilmektedir. Bazı özel merkezlerde, bu bebekler uzmanlaşmış personel denetiminde ve son derece ileri bir teknikle, dölyatağına elden geldiğince benzetilmiş ortamlarda (yani, ısı ve nem oranları ayarlanmış kuvözlerde) sürekli kontrol altında tutularak bakılmaktadırlar.
Yetenekli, bilgili eller bu bebekleri sondalar, özel biberonlarla beslemekte, yıkayıp temizlemektedir. Yavrusunu yoğun bakım odasındagörmek, bir anne için son derece üzücü bir olaydır; ama şunu da hiç akıldan çıkarmamak gerekir: Bütün o karmaşık makineler, bebeği kurtarmak içindir.
Tedavi sonunda yavaş yavaş öteki bebeklere benzeyecektir. Günün birinde o tatsız serüven sona ermiş olacak, bebek sağlığına kavuşup evinin yolunu tutacaktır:
Biraz sabır ve biraz dikkat ile bu zor dönem atlatılabilir.
Bebeklerde ishal, ateş, enfeksiyon, fıtık, sarılık, boğmaca, havale, kızıl, astım, apandisit, tiroit, bademcik, yetmezliği, kulak iltihabı, menenjit, pamukçuk, akdeniz anemisi, idrar yolu enfeksiyonu, geniz eti, düz tabanlık, kalça çıkığı, ani ölüm sendrom, konvülsiyon, tedavisi, nedenleri, belrtileri nedir. nelerdir.

KIŞ HASTALIKLARI
Çocukların hayatını tehdit eden hastalıkların bir kısmı kış aylarında görülen hastalıklardır. Kış mevsiminde çocuklar nasıl hastalanır? Birincisi çocuğun soğukta üşümesi sonucu meydana gelen soğuk algınlığı, diğeri de daha çok kış aylarında görülen bulaşıcı hastalıklardır. Bunların başlıca sebebi giydirilen elbisenin sağlıklı olmamasıdır. Bundan başka çocuğun vücudunu, kış aylarında çok değişen hava şartlarına karşı alıştırmamaktır. Diğeri sağlıklı bir gıda verememekten ileri gelir. Soğuk almaktan dolayı çıkan hastalıklar bünyeye göre değişir. Meselâ bazı çocuklar soğuk alınca nezle olur, bazılarının böbrekleri rahatsız olur, diğer bir kısmının bronşit, zatürree geçirdikleri görülür.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI

Bütün ihtiyaçları anne tarafından karşılanan ve dış ortamla ilişkisi olmayan bebek dünyaya geldikten sonra alışkın olmadığı bir ortamla karşılaşır. Vücudun savunma gücünün zayıf ve uyum yeteneğinin az olması nedeniyle kolayca hastalanır. Çocukların sağlıklı olarak yetişebilmelerini sağlamak için çocukluk döneminde görülen hastalıkların iyi bilinmesi, hastalık belirtisi ortaya çıktığı zaman erkenden tanınarak doktora götürülmesi gerekir; Zamanında yapılacak müdahale ile kolayca kurtulabilecek olan çocuk geç kalındığı zaman hayatından olabilir.
Bebeğin doğumundan itibaren görülebilecek hastalıklar şunlardır :