Bebeklerde ateş

 

Bebeklerin ateşlenmesi çok tehlikeli bir durumdur. Ateşlenen bir bebeğiniz varsa önce aşağıdaki temel bilgilere sahip olmanız ve mutlaka doktora gösterilmesi gerekmektedir.

İlk olarak bebeğinizin ateşli olduğunu nasıl anlarsınız bu sorunun cevabını paylaşalım. Bebeğinizin avucuna dokunun ya da alnına dudaklarınızı değdirin. Normal insan vücudundan fazla ısıya sahipse ateşi vardır demektir. İlk olarak ateşlenmenin vücutta olan enfeksiyonlarla savaş halinde olduğunun bilinmesi gerekir. Yani kişide enfeksiyon vardır ki vücut ateşlenmektedir. Bebeği olan bir ebeveynin mutlaka ateş ölçer alete sahip olması gerekir. Siz evdeyken çocuğunuz yüksek dereceli olabilir. Fakat hastaneye gidene kadar bu ateş düşebilir. Doktora net bir bilgi vermek gerektiği için önceden ateşi ölçülmelidir.

Bebeklerde ateş kaç derece olmalıdır?

Bir bebeğin, kaç aylık olursa olsun fark etmez vücut ısısının 37 ile 37,9 derece arasında olması gerekir. Eğer poposundan ölçülen ateş derecesi 38 görülürse bebek ateşlenmiştir. 3 Aylık ve altı olan bir bebek için ateş çok önemlidir. Ateşi olup ta gülüp, oynayabilen bir bebeğiniz varsa ateş o kadar önemli derecede değildir demektir. Bebeklerde vücut ısısı akşam yükselir, gece sabah saatlerine doğru düşerse bu doğal bir vücut döngüsü olarak kabul edilir.

Ateşi çıkan bir bebeği doktora götürmeli misiniz? Ateş derecesi ne olursa olsun, ilk işiniz doktorunuzla iletişim kurmaktır. Ateşi olan bebeği en iyi annesi ve babası bileceği için hareketlerinden en iyi siz anlarsınız. Bebeğinizde şüphelendiğiniz durum var ise kimseye danışmadan, kimseden bilgi almadan ilk işiniz doktor ile görüşmek olmalıdır.

Dipnot olarak belirtmek gerekir ise, bebeğiniz 3 aylıktan küçük ise ve 38 derece ateşi var ise acilen doktor aranmalı veya arayarak bilgi alınmalıdır.