Bebek beslenmesi

 

0-2 Ay Bebek Beslenmesi

Bebekler bu dönem içersin de yeni doğan oldukları için herhangi bir ek gıda yedirilmez. Sadece anne sütü verilir ve gelişimini anne sütü ile tamamlar. Bebek beslenmesi için yeni doğanda anne sütünün en ideal şekilde 3 saatte bir verilmesi gerekmektedir. Ya da bebek istedikçe de anne sütü verilebilir. Bebeğiniz eğer anne sütü istemiyor ya da yeterli bir şekil de emmiyorsa ek gıda olarak hazır mamalar yedirilebilir. Anne sütü yetersiz gelen bebekler de ise biberon yardımı ile hazır mama yedirilebilir. Bu mamalar da ortalama olarak 3 saatte bir günde 6 ya da 8 kez verilebilir.

bebek beslenmesi

5- 6 Ay Bebek Beslenmesi: 5 ya da 6 aylık bebekler de aldığı sürece anne sütü verilmelidir. Buna ek olarak bebeklerin ek gıdalara yavaş yavaş geçişlerini sağlayabilirsiniz. Hazır mama iki öğün olarak 210 ml verebilirsiniz. Hazır gıdalardan meyve püresi, sebze çorbası yedirebilir ve günlük yaşantıdan yenilen yiyeceklerden zararsız olanlarından kendiniz ezerek azar azar tadına baktırabilirsiniz. Sebze çorbası bebekler de farlı yapılmaktadır. Tarifi için bebeklerin yediği sebze çorbası olarak araştırmalısınız.

7 Aylık Bebek Beslenmesi: Anne sütünü alabildiği sürece bu ayda da kesilmemesi gerekmektedir. Artık günlük yaşantı da yenilen yiyeceklerden azar azar verebilirsiniz. Kahvaltı yaptırabilir tuzsuz peynir, haşlanmış yumurta ya da muhallebi yedirebilirsiniz. Yiyecekleri yine de doktora danışmadan tercih etmemelisiniz.

Bebek beslenmesi hakkında tüm makaleler: