Yeni doğan bebek

 

Anne baba olmaya hazırlanan kimseler genellikle yeni doğan bebeğin yaşamının ilk anları konusunda pek az bilgi sahibidirler. Bunun başta gelen nedeni, iyi bir sağlık eğitiminin yeterince yaygın olmamasıdır. Bir başka nedeni de, bebeğin doğumdan hemen sonra anneden uzaklaştırılması, babanın da yavruya ancak cam arkasından şöyle bir göz atmasına izin verilmesidir.

Bütün bunların yanı sıra bir de, anne babanın kafası sinemadan, gazetelerden, öteki iletişim aygıtlarından ya da eş dostun anlattıklarından edinilen yalan yanlış bilgilerle dolmuş olduğundan bebeğin yaşamının ilk anları ve sağlığı hakkında ne yapacaklarını bilemezler.
Önümüzdeki sayfalarda bebeğin, doğar doğmaz, başına neler geldiğini ayrıntılı olarak anlatacağız. Bu bilgiler yalnız anne için değil, baba için de yararlı olacak ve bebeğin bakımında anneye nasıl yardımcı olabileceğini daha sağlıklı biçimde değerlendirebilecektir.

Yeni doğmuş bebekler

Bu bölümde sunduğumuz bilgiler, bebeğinizi doğar doğmaz daha iyi tanımanıza, emzirme konusunda akılcı seçimler yapmanıza, çocuk hekimine yerinde sorular sormanıza, yavrunuzun sağlığı hakkında size vereceği açıklamaları daha iyi anlamanıza yardım edecektir.

Yeni doğan bebeklerdeki doğal ve doğal olmayan durumlar. Yeni doğan sarılığı hakkında ayrıntılı bilgiler. Yeni doğan bebek ne zaman emzirilmeye başlanmalı ve ne kadar sürmeli. Yeni doğan bebek bakımı hakkında pratik bilgiler. Bebeğin ilk ayda olması gereken aşılar hakkında bilgi. Anne sütünün özellikleri ve anne ile bebeği üzerindeki etkileri.