Bebeğim ishal

 

Bebekte İshal

Bebekler, yetişkinlere göre biraz farklıdır. Bebeğinizin ishal olduğundan şüphe ediyorsanız öncelikle gerçekten ishal mi değil mi emin olmalısınız. Yeni doğan bir bebek sık sık acıktığı için anne sütüne ihtiyaç duyar. Karnını doyurma telaşında olan bebek aynı şekilde sık sık kaka yapmak durumundadır. Bebeklerin kakası yumuşak olması anne sütünü emmesinden kaynaklıdır. Anne ne yerse bebeğin kakasının da etkilediği bilinmelidir. Annesini emerek beslenen bebekler, katı gıda veya ek gıdaya geçtiklerinde kakalarındaki fark gözle görülür derecede değişmektedir. Bu nedenle bebeklerin ishal olup olmadıklarını anlamak gerçekten zordur.

Bebeğin kakasında bir takım değişiklikler görülebilir. Telaşa kapılmamak gerekir. Çünkü bağırsaklarda meydana gelen ani değişiklikler bebeğin kakasını da etkilemektedir. Gerçekten ishal olup olmadığını anlamak için, bebeğiniz sık sık kaka yapıyor ve kakası suluysa ishal teşhisi konulabilir.

İshal yetişkin kişilerde bile çok ciddi bir hastalık olarak bilinirken, bebekler de bu durum daha da üst safhadadır. Soğukkanlı anne baba bile bebekleri ishal olduklarında telaşa kapılabilmektedir. İshal olan bir bebeğin susuz kalacağı ihtimali düşünülerek bebeğinizin yeterince su tükettiğinden emin olmalısınız. Aksi durumda hayati tehlikeye yol açabilen bir hastalıktır.

Bebeklerin neden ishal oldukları konusuna değinecek olursak birçok etken olduğunu söyleyebiliriz. Gıda alerjisi, meyve suyu tüketimi, zehirlenme gibi baş nedenler dikkate alınmalıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin altı sık sık kontrol edilmelidir. İshal olan bir bebeğiniz varsa mutlaka doktora götürülmesi kontrol ettirilmesi ciddi önem taşımaktadır.