Çocuk Psikolojisi

 

Çocuk Psikolojisi

Çocukların psikolojik sorunlar ile yaşaması ileriki yaşam süreçlerinin etkilenmesinde büyük rol oynar. Her yaş grubu çocukların farklı psikolojik etkenlere maruz kaldığı bilinen bir gerçektir. En çok psikolojik sorunu ortaya çıkaran unsur ise çocuklarda korkudur.

Çocuklarda korku denildiği zaman olaya çok geniş bakılmalıdır. Anne ve babadan ayrı kalması bir çocuğun hiç istemediği bir olaydır. Çünkü adı üstünde o daha çocuk ve tek güvende hissettikleri yer anne-baba yanıdır. Özellikle annelerin çocuklarının yaramazlık yapmaması için korkuttukları bir takım sözler vardır örneğin; ‘’ yaramazlık yaparsan bu amca seni döver ‘’ ya da ‘’ yaramazlık yaparsan seni dilencilere vereceğim ‘’ gibi. Bu tarz diyaloglar çocukta korku oluşturduğu için bir takım psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Bu uydurma lafların çocuklar üzerinde büyük etki yapmasının nedeni bu korkuların gerçek olduğunu zannetmelerindendir. Korkutmanın çocuğu dövmekten daha etkili olduğu gerçektir. Yani korkutmak yerine dövmüş olsanız ki kesinlikle tavsiye etmiyoruz psikolojik açıdan o kadar çok etkilememiş olursunuz.

Çocuk psikolojisinin önemi

Diğer bir korku ise, 4-6 yaşları arasında çocuklar gece uyurken kâbus veya rüya görebilirler. Uyandıklarında korkulu gözlerle annesinin yanına gittiği bir gerçektir. ‘’ Anne yanında yatabilir miyim ‘’ diyen çocuk kesinlikle azarlanmamalıdır. Bu durumda çocuğunuzu yanına alarak onun uyumasını beklemeniz onun korkmasındaki nedenin gerçek olmadığını anlatmanız en doğru yoldur. Çocuk psikolojisini etkiyecek daha birçok etken vardır. Kısaca biz bu konumuzda en temel bilgileri sizinle paylaşıyoruz korkuya dair ne varsa çocuğunuzun psikolojisini etkileyeceğini bilmelisiniz.