Anne ve bebek

 

Anneler için çocuk sahibi olmak büyük bir mutluluktur. İlk çocukları için gebe olduğunu öğrenen bir anne adayının doğacak çocuğu için yaptığı planlar heyecan ve sevinç ile birbirine karıştığı zaman ortaya çıkan şeyin adı mutluluk olarak düşünülebilir. Dünyaya gelen bir bebek için anne ve babanın mutluluk sevincine diyecek yoktur. Anne- Baba için yeni sorumluluklar beraberinde yeni bir hayatın başlangıcı olmaktadır. Anne bebeğini doğurduktan sonra hamilelik bunalımının ortadan kaldırılmasında babaya büyük rol düşmektedir. Anne, baba ve bebek bu 3’lünün hepsi için tek varlıkları birbirleridir. Bir anne bebeği doğmadan ona aşık olur.

anne ve bebek

Anne ve bebek ilişkisi

Yeni doğan bebekler ise annesine olan ilgisini 2 ile 4 ay içerisinde göstermeye başlar. Bebeğiniz sizin duygusal hareketlerinize tepki vermeye başlamış ise sizinle bir bağ kurmaya çalışıyor demektir. Anne – bebek bağının kurulmasına şahit olabilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer; bebeğinizin gözlerine bakarak kocaman bir gülücük yaptığınızda onun gözlerinin içi gülecek ve yüzünde tatlı bir gülümseme görebilirsiniz. Tam tersi kaşlarınızı çatıp ona sinirli bir bakış attığınızda onun kafası karışır ve oda suratını ekşiterek bazı durumlarda dudaklarını büzüp ağlamaya başlar. İşte anne bebek ilişkisini en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz. Bebeğiniz gece uykusunu aldı ve sabahın ilk ışıklarında annesini yanında gördüğü zaman, neşeli sesler çıkartarak ellerini, kollarını oynatmaya başlar. Bu anne ile bebeğin birbiriyle nasıl bağ kurduklarının göstergesidir. Anne için bebek ne kadar değerli ise bebek içinde anne o kadar dğerli bir varlıktır. Anne bebek ilişkisini birkaç örnekle anlatmaya çalışsak ta yazmakla bitiremeyeceğimiz bir gerçektir.

Anne ve bebek arasındaki bağ, bebeğiniz neden ağlıyor, çocuğunuzla konuşmanın önemi, bebeğinize isim koyarken, Bebeğin ilk yıllarında annenin büyük önemi. Daha anne karnındayken bebekle annesi arasında başlayan bağ tüm hayatı boyunca onu etkileyecektir.