Bebek bakımı

 

Bebe Bakımı

Yeni doğum yapmış annelerin akıllarında hep endişe olur. Yeni doğmuş küçücük bir bebeğe nasıl bakacağım iye düşünürler. Bu konuda içgüdülerinize güvenmenizi tavsiye ediyoruz. Yeni doğana nasıl bakılması gerektiği konusunda kısaca sizleri temel konularla bilgilendirmek istedik.

Doğum yaptınız, hastane ile ilişkiniz bitti eve çıktınız. Burada yine kendinize çok güvenmeli ve içgüdülerinizle hareket etmelisiniz. Hiç bebek bezi değiştirmemiş olabilirsiniz ya da hiç bebek kucağınıza almamış, hiç emzirmemiş de olabilirsiniz. Ama bu bebeğin annesi sizsiniz ve size muhtaç bir varlık olduğunun bilinmesi gerekir. Bu yüzden bir anne her şeyin farkında olur ve içgüdüsüne güvenerek hareket eder.

Yeni doğan bebeklerin her yeri çok hassastır. Nasıl kucağa alınmalı, nasıl emzirilmeli, nasıl uyutulmalı, nasıl altı değiştirilir gibi soruların cevaplarını siz içinizden geldiğince rahatça yapabilirsiniz. Özellikle bebeklerin ciltleri çok hassas oldukları için özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Cilt kuru ve temiz tutulmalıdır. Emzirdikten ve uykusunu tamamen aldığına emin olduktan sonra altını değiştirmelisiniz. Aksi durumda bebeğiniz huysuzlaşabilir. Bebek bezlerinin kaliteli olmasına önem gösterin. Islaklığı tamamen emmesi, cildi tahriş etmemesi gerekir. İlk günlük bebeğinizin poposunu bezle silme yerine ıslatılmış pamuk ile silmeniz tavsiye edilir. Pamuk yerine ıslak mendil de kullanabilirsiniz. ‘’ bebekler için hassas ıslak mendil ‘’ tercih edilmelidir. Yeni doğan bebeğin ilk gün nasıl bakılacağı konusunda hemşireniz ve doktorunuz size geniş bilgi verecektir. Kordon bakımı çok önemli olduğu için doktorunuzu iyi dinlemelisiniz.

Bebeğinizin başını sürekli desteklemeyi unutmayın. Boyun kasları gelişmediği için boynu zarar görebilir. Bebeğinizi kesinlikle aç bırakmayın. Her acıkmasında onu emzirin. Bebeklerin midelerinin küçük olduğu unutulmamalıdır. Çok sıcak ortamda tutmayın ve aynı şekilde çok soğuk ortamda bekletmeyin. Bebekler hassas yavrulardır. Ne çok sıcağa, ne de çok soğuğa gelemez çabuk hasta olabilirler.

İyi bir bebek bakımı ile hem zihinsel hem de fiziksel olarak bebeğiniz sağlıklı gelişir. Siz de bebek bakımı için en doğru önerileri öğrenmek istiyorsanız sayfadaki makaleleri inceleyin.