Geç doğan bebek

Gebelik yaşı 40 41 haftayı geçen bebeklere geç doğan bebek denir. Doğumu başlatan mekanizmalar kesin olarak bilinmedikçe, gecikmeye yol açan nedenler de bulanık kalacaktır. Geç doğan çocukların bazıları bütünüyle normaldir. Hiçbir rahatsızlıkları yoktur. Kimileriyse yaşlanmış gibidirler ve gecikmişliğin tipik belirtilerini sergilerler. Derilerinin yüzeyindeki beyaz sıvı (venix caseosa) azdır ya da hiç yoktur.

Derileri yeşilimtıraktır (Mekonyum ile boyanmıştır.) ve buruşuktur; pul pul soyulur. Geç doğan bebekler, özellikle hipoglisemi (kanda şeker oranının düşmesi) ve hipokalsemi (kanda kalsiyum azalması) krizlerine tutulabilirler.
Bu tür bebeklerin, ayrıca kalori gereksinimleri de yüksektir; çünkü doğduklarında bedenlerindeki enerji rezervleri azalmıştır. Bunun nedeni sonun (plasenta) yaşlanmasından ötürü gebeliğin son haftalarında anne ile çocuk arasındaki besin alışverişinin yetersiz kalması ve bebeğin kendi bedeninde depoladığı yedek besinleri kullanmasıdır. Bu nedenle gecikmiş bebekler, genellikle gebelik yaşlarına göre ağırlıkları düşük (çoğu zaman 2 500 gr ın altında) doğarlar.
Gecikmeli ve gebelik yaşına göre düşük ağırlıklı olarak doğan bebekler için en büyük tehlike beslenme bozukluğundan kaynaklanan ve kimi zaman merkezi sinir sistemi hücrelerinin tahribine yol açan durumlardır.
Bu bebeklere bol sıvı, şeker, kalsiyum ve elektrolitler verilir ve yaşamlarının ilk günlerinden başlayarak uygun bir kalori katkısı sağlanır. Doğallıkla, bütün bunlar uzman bir bakım merkezinde gerçekleştirilebilir. Doğumu izleyen dönem atlatıldıktan sonra, genellikle bebek normal yaşamını sürdürür.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Hilal kelleci 22 Şubat 2019 Cevapla
0 0

Merhaba benim doğumum Geç oldu oglum anne karnında diskisini yemisdi ve suan 1.5 yaşında başını desteğini sagliyamiyor yürümüyor ayakda duramiyor emekliyor emeklerken kafasını one atıyor ve yüzün köylü düşüyor acaba Geç doğdu ondan olabilir mi ?