Bebeği banyo yaptırmak

 

Yeni doğan bebeğinizin ilk banyosu çok önemlidir. Bu nedenle ilk banyoda ebeveynlerin bilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Bebek yıkanırken çok dikkat edilmesi gerekir ve mutlaka yazımızın devamını okumanız tavsiye edilir.

Bebeğiniz suyla temas ettiğinde ister istemez hareket eder. Bu hareketler sizi zorlayacağı için çok pratik olmalısınız. Bebek yıkanırken sıkıntı, stres ve korkuya kapılmayın. Zaman geçtikçe bir bakmışsınız bebeğiniz suyun içerisinde ve etrafına gülücükler saçıyor olacaktır. Yen doğan bebekler haftada en az 2 defa yıkanmalıdır. Yaş ilerledikçe bu sayı daha aza inebilir. Bebeğinizin kaka yaptığı için malum altı bezlenmektedir. Bezlenen bölgeyi sıkça yıkamalısınız. Sıcak günlerde bebeğinizin yüzünü arada bir yıkamalısınız. Daha birkaç haftalık bebekler kusmadıkları sürece, altına bezden taşacak kadar kaka yapmadıkları sürece yıkanma ihtiyacı duymazlar. Çünkü bunların haricinde bir bebek kirlenmez.

bebek banyosu

Bebek banyosu

Bebeğiniz büyüdü, yürümeye başladı, işte bu andan itibaren her akşam banyo yaptırmanız temizlenmenin yanı sıra dinlenmesi ve sakinleşmesi için çok iyi olacaktır. Bebeğinizi yıkayacağınız zaman dilimini çok aç olmadığı zamanlarda yemek öncesinde banyo yaptırmanız daha iyi olacaktır. Daha göbek bağı düşmemiş ya da göbek bağı kalıntısı hala duran 8 – 10 günlük bebeklerin banyo yaptırılmaması tavsiye edilir. Göbek bağına su değdirmeden bir leğenin içerisine ılık suyu hazırlayıp koyunuz. Bebeğinizi havluya sarın ve leğendeki suyun içerisine önce kollarını, sonra bacaklarını ıslatarak silmeniz en doğru yıkama yöntemidir. Eğer göbek bağına istenmeden su kaçarsa fazla bastırmadan havluyla silinmesi uygundur.