Çocuklarda Öksürük

Öksürük çocuklarda en fazla görülen rahatsızlıklardan birisidir. Yıl içinde en fazla kış aylarında görülür ve uzman çocuk doktorları tarafından kendi başına bir hastalık olarak görülmemektedir. Genellikle doktorlar tarafından altında yatan bir rahatsızlığı ortaya çıkartma amaçlı dışa vuran rahatsızlık olarak görülen öksürüğün çocuklarda görülme sebebi farklı rahatsızlıklardan olabilir.  Çocuklarda öksürük genellikle yıl içinde iki veya üç kere tekrarlayabilir. Bu normal bir çocuk için olası rahatsızlıklar arasındadır. Fakat bazı çocuklarda mevsim tanımadan öksürük oluşmaktadır. Bu çocukların mutlaka tedavi altına alınması gerekir.

Çocuklarda Sinüzit Öksürüğü

Günümüzde büyük şehirlerde yaşayan çocukların bir kısmında olan sinüzit en fazla öksürük belirtisi veren rahatsızlıklardan birisidir. Sinüzitin öksürük çeşidi genellikle ard arda  olan ve gün içinde sıklıkla tekrarlayan yapıdadır. Geniz akıntısından dolayı olan bu öksürük havlama şeklindeki bir yapıda da olabilir sakin yapıda da çocuğun öksürdüğü görülebilir.

Bu öksürük tipinin genellikle tedavisi sinüzit tedavi edildiğinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. İyi tedavi edilmeyen sinüzitlerde ise yılın her zamanında sürekli devam edebilir bir hal alabilir. Çocuğun tozlu ortamlardan uzak durması, deterjan, parfüm ve sigara gibi içerisinde kimyasalların bulunduğu kokulardan uzak durması ve bol su içmesi ile sinüzit öksürüğünün azaldığı görülebilir.

Boğaz Enfeksiyonlarında Öksürük

Çocukların en fazla öksürmesine sebep olan rahatsızlıklarından birisi olan boğaz enfeksiyonları yıl içinde birkaç kez bağışıklık sistemi düşük olan küçük çocuklarda ortaya çıkabilir. Okula giden çocuklarda daha fazla görülen boğaz enfeksiyonlarından korunmanın yolları; hijyen kurallarına uymak, dengeli beslenmek ve bol su tüketmek olarak sayılabilir.

Çocuklar okulda ve evde ellerini sık sık yıkadıklarında ve kış aylarında evde, okulda ve sokakta giyinme dengelerini koruyarak terleme ve üşüme sorunu yaşamadıkça boğaz enfeksiyonları ile karşı karşıya kalmazlar. Fakat bazı zamanlarda rahatsızlığı çekmekte olan okul arkadaşlarından geçen boğaz enfeksiyonları çocukların sıkıntı yaşamasına sebep olabilir. Çocukların sınıf içinde birbirlerine rahatsızlıklarını geçirmemeleri için sınıflarını sık sık havalandırmalı ve uzun süre sınıf içindeki kirli ve mikroplu havayı solumamaları gerekmektedir. Boğaz enfeksiyonu ile birlikte çocuklarda öksürük olduğu görülürse o zaman mutlaka uzman bir hekime başvurmak gereklidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.