Bebeğim Ne kadar yemeli

bebegim ne kadar yemeliElle Yenen Yemekler ve Kendi Kendine Yeme

Bebeğiniz peynir, muz veya makarna gibi elle yenebilir yiyecekleri ne zaman kendisi yemeye başlayacak? Aslında bu sorunun cevabı ortalığın dağılmasına ne kadar tahammül edebileceğinize bağlıdır.

9-11 aylık dönemde bebekler küçük nesneleri baş parmakları ve işaret parmakları arasına sıkıştırıp tutmayı öğrenirler. Bu becerinin gelişmesiyle kendi kendine yeme olanaklı hale gelir. Bu dönemden önce de kendisi yemeye çalışsa da genellikle yiyecekleri avuçlayıp ağzına götürmekten ibarettir.

Bebeğiniz büyüdükçe kaşığı kendisi tutmaya çalışabilir. Ne yazık ki ortalık biraz dağılacak olsa da ona izin vermelisiniz. Denemesi için küçük, yumuşak ve keskin olmayan bir kaşık verin.

Bebekler ve Katı Yiyecekler- Ne kadar yemeli

Birçok anne baba bebeğin çok fazla veya gereğinden az katı yiyecek yediğinden endişelenir. Bebeğinizin anne sütü veya mamaya ne zaman ihtiyaç duyduğunu öğrenmiştiniz. Peki katı yiyecekler? Neyse ki bu düşündüğünüzden çok daha kolay bir öğrenme sürecidir.

İlk başlarda katı yiyecekleri bebeğinizin isteklilik durumuna göre günde bir kez verebilirsiniz. Bu öğünlerde bebeğiniz katı yiyecekten yalnızca bir kaşık dolusu yiyebilecektir. Ancak yediği miktar gittikçe artacaktır.

bebek beslenmesiYaklaşık 6 aylıkken bebek günde 700-900 ml mama veya süt içebilir. 1 yaşını doldurduğunda bu miktar 500-700 ml’ye düşer. Geri kalan besin ihtiyaçlarını ise katı yiyeceklerden karşılarlar. Genel olarak yaklaşık 8-9 aylıkken bebekler günde üç katı öğün yiyebilir. Bu ilerleme dönemi bebekten bebeğe değişir.

Bu dönemde bebekler zevkten ziyade ihtiyaçtan ötürü yemek yerler. Sabah ilk öğünden 1-2 saat sonra başka katı yiyecekler verin ve istedikleri miktarda yemelerine izin verin. Bebeğinize besleyici yiyecekler vermekten başka yapmanız gereken bir şey yok. Ancak onu yemesi için zorlamayın.

Birçok anne baba bebeklerinin hangi mamadan ne kadar yediğini bilir. Ancak ne kadar yiyeceğini belirlemek bebeğin, hangi sağlıklı yiyeceklerin yenileceğini belirlemek anne babanın işidir. Çocukluktan itibaren acıkınca yemek ve doyunca yemeği bırakmak öğretilmelidir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.