Uykusuzlukla Başa Çıkmak

uykusuzlukla basa cikmakYeni doğmuş bebekler her 2-4 saatte bir meme emmek için uyanır, bu da sizin uyku düzeninizi etkiler. Yeni bebek sahibi olmuş hiçbir anne baba gece uykularının bölünmesini engelleyemez, ancak önemli olan uykusuzluk sorununun etkilerini en aza indirmektir.

Sorumluluğu paylaşın:

Çoğunlukla anne babadan sadece biri bebeğin bakımını üstlenirken diğeri işe gider. Pek çok çift için en gerçekçi model bu olsa da, bebek bakımını üstlenen kişiye, eşinin elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışması çok önemlidir. Çalışan eşin doğumdan hemen sonraki birkaç kritik hafta işinden izin alması mümkün mü? Eşinizin yasal doğum izni hakkı var mı?

Sütünüzü sağın: Eğer emziriyorsanız önceden sütünüzü sağmak çok iyi bir fikirdir, böylece bebeğinize sütünü başka biri verebilir. Bu sizin yatakta dinlenmeniz için iyi bir fırsat yaratacaktır.

yenidogan anne ve babanin uykusuzluguDönüşümlü kalkın: Diyelim ki bebeğiniz acıktığı için her üç saatte bir uyanıyor. Anne akşam saat dokuzda bebeği besler ve ardından yatar. Baba, gece yarısı saatin ikide bebeği besler ve yatar. Böylece, anne, sabah saat üçte onu beslemek için uyandığında tam altı saat bölünmeden uyumuş olur. Baba, sabah saat altıda bebeği yeniden beslemek için uyandığında aynı şekilde altı saat deliksiz uyumuş olacaktır.

Bebek uyuyunca siz de uyuyun: Bu bir klişe olsa da doğrudur. Dinlenebileceğiniz her anı değerlendirin.

Hazır sizin yumurcak kestirirken, uyuyamasanız bile yatağa uzanarak dinlenebilirsiniz.

Ayrı odalarda uyuyun: Eğer ilk birkaç ay bebeğiniz sizin odanızda kalacaksa, bırakın geceleri onu doyurmakla sorumlu olmayan kişi ayrı bir odada yatsın. Aksi takdirde, ne o ne de siz doğru düzgün dinlenebilirsiniz.

Alkol almayın: Alkol uykunuzu getirebilir, ancak derin bir uyku çekmenize de mani olur. Emziren anneler her durumda alkolden kaçınmalıdır.

Düzenli beslenin: Bebeğinizle meşgul olduğunuz için öğünlerinizi bir iki lokmayla geçiştirme eğiliminde olabilirsiniz, ancak enerjinizi toplayabilmeniz için iyi beslenmeniz şart. Bol bol taze sebze yiyin, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği ve kepekli, yulaflı müsli tüketin.

Kendinizi yormayın: İlk birkaç ayınızı sakin geçirmeye çalışın. Özellikle uykusuzsanız günde bir kere dışarı çıkmanız tüm enerjinizi tüketecektir.

Bebeğinizi beslerken siz de dinlenin: Bebeğinizi beslerken ayaklarınızı havaya kaldırarak dinlenin. Onu emziriyor ya da biberonla besliyor olabilirsiniz, bu işlemi yaparken rahat bir koltuğa oturun, ayaklarınızı da bir pufa ya da tabureye uzatın.

Hep böyle devam etmeyecek, unutmayın! Ne kadar zor olsa da bu dönemin geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kendinize güvenin, biraz yorulacaksınız ama her zorluğun üstesinden geleceksiniz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.