Yeni Annelerin Yorgunlukla Başa Çıkması

yeni annelerin yorgunlukla basa cikmasiBebeğinizin gelişiyle birlikte kendinizi bitkin hissetmeniz çok normal. Yorgunluğunuzun derecesi psikolojiniz, hâlâ devam eden ağrılarınız, dışarıdan aldığınız yardım miktarı, yaşam tarzınızın ne kadar etkilendiği ve yaşadığınız sıkıntılar gibi pek çok şeye bağlı olarak artabilir. Eğer dört haftadan sonra bitkinlik devam edecek gibi gözüküyorsa ya da daha da kötü hissediyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Doktorunuzla konuşun:

Yorgunluğunuzun başka bir sebebi olabilir. Örneğin çoğu kez yeni annelerde biraz kansızlık görülebilir.

Sağlık görevlisine danışın: Sağlık görevlisi sadece bebeğinize değil size yardımcı olmak için de orada. Durumunuzu anlatın, belki size pratik çözüm önerileri getirebilir.

Destek alın: Eşiniz, anneanne ve dedeler, yakın arkadaşlarınız size dışarı çıkmanız ve kendinize vakit ayırmanız konusunda yardımcı olabilirler. Onların yardım etmesinden çekinmeyin.

Sütünüzü sağın: Uykusuzluğun yorgunluğun en önemli sebebi olduğu aşikâr. Eşiniz bebeğinizi, sağdığınız sütünüz ya da mamayla besleyerek size yardımcı olabilir. Hem böylece onların aralarında da bir bağ kurulmuş olur.

Hareket edin: Hareketsizlik de yorgunluğa sebep olabilir. Bebeğinizle dışarı çıkıp temiz hava alın ya da annelerin ve bebeklerin bir arada olabileceği bir spor salonuna üye olun.

Sebze ve meyve yiyin: Doğumdan sonra doğru miktarda vitamin almanız hayati önem taşıyor. Düzenli ve doğru beslenin. Eğer yediklerinizin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız takviye alın.

yeni annelerHüzünlü mü hissediyorsunuz?

Devam eden yorgunluk depresyon belirtisi olabilir. Eğer kendinizi kötü hissederek güne başlıyor ve gün boyunca böyle hissetmeye devam ediyorsanız, doğum sonrası depresyonu geçiyor olabilirsiniz. Bir doktordan yardım alın.

Endişelerinizi kontrol edin: İyi bir anne baba mıyım? Bebeğim iyi mi? Her şeyi doğru yapıyor muyum? Yeni doğmuş bir bebek için kaygılanmak yıpratıcı olabilir. Güveninizi tazelemek için doktorunuz ya da diğer yeni anne babalarla görüşün.

Stresi azaltın: Yeni doğan bebeğin hiç bitmeyen ihtiyaçlarını karşılamak çok stresli ve yorucudur. Üzerinizdeki baskıyı aileniz ve arkadaşlarınızla görüşerek ya da bir bebekli anneler grubuna katılarak hafifletin. Başkalarıyla konuşmak gerginliğinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Fırsat buldukça uyuyun: Gün içinde kestirebildiğiniz kadar kestirin. Bebeğiniz uyuyunca siz de uyuyun. Geceleri rahat ve derin uyuyabilmek için yatma zamanından önce bir banyo alın ya da ılık bir şeyler için.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.