Yeni Anne Babaların İlişki ve Cinsel Hayatı

yeni anne babalarin iliski ve cinsel hayatlariBebeğinizin eşinizle olan ilişkinizi nasıl etkileyeceğini şimdiden söylemek çok zor ama çoğu çifte göre ilişkiler farklı bir boyuta taşınıyor. Örneğin bebeğin sizi birbirinize daha da yakınlaştırması ilişkinizi olumlu yönden etkileyecektir. Ancak birbirinize vakit ayıramamanız gibi hoş olmayan değişikler de söz konusu olabilir. Yapmanız gereken yaşanabilecek sorunları önceden fark edip bunlarla başa çıkabilecek stratejiler geliştirmeniz olacaktır.

Gebelikte plan yapın:

Gebelikle ilgili harika şeylerden biri de anne baba olma fikrine alışmanız için size zaman tanıması. Bu dokuz ayı hem günlük hayatta hem de duygusal olarak yaşayabileceğiniz değişiklikleri düşünerek kullanın.

Konuşun, konuşun, konuşun: Anne baba adayları zamanlarının büyük bir kısmını yeni doğacak bebeklerini konuşarak geçirirler, ama ilişkileri hakkında çok az konuşurlar. Umutlarınızı ve korkularınızı eşinizle paylaşın.

Önemli kararları şimdiden alın: Bebeğe kim bakacak? Ekonomik durumunuz nasıl etkilenecek? Kim çalışacak? Bebeğiniz doğmadan önce bu gibi önemli sorularla ilgili kararlarınızı netleştirin ki sonradan birbirinizin kalbini kırmayın.

Yorgunluğa hazırlıklı olun: Uykusuzluk her ikinizi de yorgun ve sinirli yapacaktır. Birbirinize karşı sabırlı olun ve l’ den 10’a kadar saymak gibi öfkenizi kontrol etmek için basit yöntemler geliştirin.

anne baba iliskisiBir bakıcı ayarlayın:

Sadece birbirinize ayıracağınız zamanlar yaratın. Bunun için evden çıkmanıza bile gerek yok. Siz rahatlatıcı bir banyo yaparken, romantik bir yemek yerken ya da uyuklarken bir bakıcı bebeğinizle ilgilenebilir.

Çaba gösterin: Yeni anne baba olmanız kendinizi bırakmanız anlamına gelmez. Birbirinize hoş gözükmek için çaba gösterin.

Sabırlı olun: Cinsel hayatınız hemen başlamayabilir. Hissettiğiniz ağrılarla birlikte yorgunluk tutkunuzu köreltebilir, yani cinsel hayatınızın yeniden düzene girmesi için haftalar, belki birkaç ay geçmesi gerekebilir. Birbirinizin ihtiyaçlarına duyarlı olmaya çalışın.

Kucaklaşmanın keyfini çıkarın: Eğer cinsel ilişki mümkün değilse, öpüşerek, konuşarak, sarılarak ve masaj yaparak da birbirinize yakınlaşabilirsiniz.

Boş vermeyin: Tamamen cinsel hayatınızın bitmesine izin vermemeniz çok önemli. Cinsel ilişki, mahremiyet ve romantizm ilişkinizi eninde sonunda çok daha hoş ve tatmin edici kılacaktır.

Yardım alın: Doğumdan sonraki haftalarda cinsel ilişki acı vermeye devam ederse, doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Altında başka nedenler yatıyor olabilir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.