Çocuğu Nasıl Ödüllendirmeli?

cocugu nasil odullendirmeliÖdüllendirmeleriniz maddiden çok manevi olmalıdır.

Örneğin çocuğunuzun ürettiği yapıtları (çiziktirilmiş resim, kâğıttan kestiği şekiller, çamurdan yapılmış cisimler, çözülmüş problemler, vb.) odasına veya salona güzel bir şekilde yerleştirerek başarısının takdir edildiğini gösterebilirsiniz. Ona ‘Aslan oğlum, akıllı kızım, yapacağını biliyordum” gibi motive edici sözleri sarf ederek onun kendine olan güvenini artırabilirsiniz. Böylece çocuğunuzu başarıya yönlendirmiş olursunuz.

Maddi ödül vermek istiyorsanız bunlar çok küçükten başlamalıdır. Örneğin kalem, silgi, toka, kurdele gibi ödüller hem çocuğunuzu motive edecek, hem de ileride sizden karşılayamayacağınız düzeyde ödüller beklemesine engel olacaktır. Her anne baba çocuğuna en güzeli vermek ister ancak onun beklentilerinin zamanla imkânlarınızın üzerine çıkması riski en aza indirilmelidir.

Karne hediyesi almak istiyorsanız çocuklarınızı bir kitapçı ya da kitap fuarına götürüp en çok beğendikleri üç dört okuma kitabını alın. Okumaya özendirmek için kitabın başlangıcını birlikte yapıp (okuyup) gerisini ona bırakın. Kitaptan beğendikleri yerleri okumasına, ya da bitirince hikâyeyi size anlatmasına izin verin.

cocugu odullendirmekSizin evde onun görebileceği bir şekilde kitap okumanız onun kitap okumayı bir yetişkin faaliyeti olarak algılayıp özenmesini sağlayacaktır.

Boş zamanlarınızda çocuklarınızın görebilecekleri yerlerde gazete veya kitap okumanız veya masada çalışma yapmanız onları özendirecek, okuma alışkanlığı edinmelerine yardımcı olacaktır.

Çocuklara kitaplık dolusu kitabı kendiniz almak yerine, onların ihtiyaçları doğrultusundaki kitapları çocuklarınızla birlikte seçerek alın. Çocuğunuzun öğretmeni ile mutlaka iletişimde olun. Daha iyi sonuç almak için yapılabileceklerini çocuğunuzla birlikte düşünün. Birlikte kararlaştırdığınız şekilde davranın. Özellikle, başarısız bir karne sonrası, yük altında ezilen çocuklar sizinle iletişim ihtiyacındadırlar. Sizin onun hakkındaki düşünceleriniz onun için sizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla önemlidir. Kırık bir nottan daha tehlikelisi çocuğun kendine olan güveninin azalmasıdır. Daha iyi çalışma yöntemlerinin neler olabileceği, sorunun ne şekilde çözümlenebileceği konusunda çocuğunuzla birlikte düşünün. Çocuğun, başarısızlığının sebepleri hakkında fikirleri olacaktır. Durum kötü de olsa, çözümlenebilmesi için katkıda bulunabilmek çocuğun kendine olan güvenini artım. Örneğin özel ders veya kursa gitmesi gerektiğini kendisi dile getiren çocuk, yaptığı bu aktivitede daha istekli olacaktır. Ayrıca, davranışlarının sorumluluğunu alabilmesini sağlamak amacıyla, çocuğun isteklerinden bir kısmını ertelemek Çocuğun eğitimi açısından faydalı olabilir. Örneğin, özel ders veya kurs ücretinin çocuğun harçlığından kesilmesi gibi.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.