Bebeğinizi Nasıl Besleyeceğinize Karar Vermek

bebeginizi nasil besleyeceginize karar vermekHazır mamayla besleme ve emzirme arasındaki farkları öğrenin.

Lojistik ve kendi yaşam tarzınız açısından değerlendirme yapın.

Kendinizi tanıyın sabır düzeyinizi, insanların yanında emzirme fikrine ne kadar sıcak baktığınızı, meme ve meme uçlarıyla ilgili duygularına’, annelikle ilgili olarak bakış açınızı etkileyebilecek sizde yer etmiş fikirleri bilin.

Fikrinizi değiştirebileceğinizi ve her zaman iki yöntemi birden uygulamaya karar verebileceğinizi unutmayın.

Bebeğimi nasıl beslemeliyim?

İlk olarak, emzirmek, çoğu müstakbel annenin hayal ettiğinden daha zordur. İkincisi, herkesin bakış açısı farklıdır. Lara’ya söylediğim gibi: “Bu, sadece bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamakla ilgili bir şey değil; sizin ihtiyaçlarına’ karşılamakla da ilgili… İnsanlar emzirmek istemeyen veya gerçekten zaman ayırıp bunun artısını eksisini düşünmemiş bir anneye baskı yaptıkları zaman, durumdan pek de hoşnut olmazsınız.

Önemli olan nokta şu ki seçenekleriniz var. Hem hazır mamayla beslenme hem de emzirme için iyi şeyler söylenebilir.

Bu, kişiye bağlıdır. Dahası, seçim sadece fizyolojik bir seçim duygusal bir karardır. Kadınların, emzirmenin hem neleri içerdiğini hem de risklerini anlamalarında ısrar ediyorum. Emzirmeyi bilfiil görebileceğiniz bir kurs bulmanızı tavsiye ediyorum. Emziren bir anne bulun ve konuyu nasıl ele aldığını dinleyin. Doktorunuza danışın, bir ebeyle veya doğum merkeziyle irtibata geçin ya da sarı sayfalarda “emzirme danışmanları” veya “emzirme eğitmenleri” başlıklarına bakın.

bebek beslenmesiÇocuk doktorlarının genelde bir beslenme biçimine veya diğerine eğilimleri olduğunu da unutmayın. Bu nedenle, seçeneklerinizi keşfederken birkaç çocuk doktoruyla görüşmek en iyisidir ama beslenme konusunda son kararınız’ verene kadar ille de birinde karar kılmanız gerekmez. Örneğin Los Angeles’ta hazır mamayla beslenmeye karşı olan birkaç doktor biliyorum; hatta bazıları anneyi, emzirmediği sürece hasta olarak bile kabul etmiyor. Hazır mamayı tercih eden bir anne böyle bir doktorla kendini oldukça rahatsız hisseder. Öte yandan, eğer bebeğinizi emzirmek istiyorsanız ve olur ya, emzirme hakkında çok az bilgiye sahip bir doktor seçmişseniz, aynı şekilde, orada da iyi hizmet alamazsınız.

Bebek bakımı konusundaki pek çok kitap hazır mamanın ve emzirmenin avantajlarını ve dezavantajlarını listeler ama ben bu konuyu başka bir şekilde ele almaya çalıştım. Bu, mantıklı bir Yaklaşıma meydan okuyacak kadar cesur bir karardır. Bu nedenle, dikkate alınması gereken noktaları listeleyeceğim ve her beslenme şekli hakkında size fikirlerimi söyleyeceğim.

Anne çocuk bağlanması. Emzirme taraftarları kadınların emzirmeleri için bir neden olarak bağlanmadan söz ederler. Bebek emdiği zaman kadınların özel bir yakınlık hissettiklerini kabul ediyorum ama bebeklerini hazır mamayla besleyen anneler de kendilerini bebeklerine yakın hissederler. Ayrıca, anne ile çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendiren tek şeyin bu olduğunu düşünmüyorum. Gerçek yakınlık bebeğinizi tanıdığınız zaman ortaya çıkar.

Bebeğin sağlığı

Pek çok çalışma, anne sütünün yararlarını göklere çıkarır (anne sağlıklı olduğu ve iyi beslendiği zaman). Aslına bakarsanız, anne sütü başka besin maddelerinin yanı sıra, çoğunlukla, bakterileri, mantarları ve virüsleri öldüren hücreler olan mikrofajlardan oluşur. Emzirme taraftarları tipik bir şekilde, kulak enfeksiyonları, streptokok boğaz ağrısı, sindirim sistemi sorunları ve üst solunum yolu hastalıkları gibi anne sütünün önleyebildiği bir dizi belli hastalığı listeler. Anne sütünün bebekler için hiç şüphesiz en iyi olduğuna katılmakla birlikte, aşırıya kaçmamalıyız. Sık sık anılan araştırma bulgular’ istatistiki olasılıkları gösterir; emzirilen bebekler de bazen bu hastalıklara yakalanırlar. Üstelik anne sütünün bileşiminde saatten saate, aydan aya ve kadından kadına önemli farklar görülür. Ayrıca, günümüzde hazır mama daha rafinedir ve hiç olmadığı kadar besleyici maddeyle doludur. Hazır mama bebeğe doğal bağışıklık sunmasa da gelişmek için ihtiyacı olan besinlerin Önerilen Günlük Miktarı’nı(RDA) kesinlikle sağlar.

Annenin doğum sonrası iyileşmesi

Doğumdan sonra, emzirmek anneye çeşitli yararlar sağlar. Salgılanan hormon oksitosin plasentanın çıkmasını hızlandırır ve rahimdeki damarları büzerek kan kaybını en aza indirir. Anne emzirmeye devam ettikçe bu hormonun tekrar tekrar salgılanması rahmin hamilelik öncesi boyuna daha çabuk dönmesini sağlar. Anne için bir başka artı, doğumdan sonra daha çabuk kilo vermesidir; içerideki süt üretimi kalori yakar. Ancak aslında bu bir dengeleme işidir, zira bebeğin uygun şekilde beslenmesini sağlamak için emziren annenin fazladan üç beş kiloyu tutması gerekir. Hazır mamada bu tür endişeler yoktur. Bir annenin, nasıl beslendiğine bakmaksızın, göğüsleri ağrılı ve hassas olabilir. Bebeğini hazır mamayla besleyen bir annenin de, göğüslerindeki süt kururken bazen sancılı olabilen böyle bir dönemden geçmesi gerekir ama emziren bir anne göğüsle ilgili başka sorunlar da yaşayabilir.

Annenin uzun vadede sağlığı. Araştırmalar, emzirmenin, kadınları premenopozal meme kanserine, osteoporoza ve yumurtalık kanserine karşı koruyabildiğini ileri sürmekte ama bunu kanıtlamamaktadır.

Annenin beden imgesi

Bebek geldikten sonra, kadınlar sıklıkla “Bedenimi geri istiyorum,” derler. Bu, sadece kilo vermekle ilgili bir şey değildir. Bu daha çok beden imgesiyle ilgilidir. Emzirmek, bazı kadınlara kendilerini bedenlerinden “vazgeçmek” zorunda kalmış gibi hissettirir. Ayrıca, emzirmek çoğu kadının göğüslerinin görünüşünü hamileliğin değiştirdiğinden de çok değiştirir. Emzirdiğiniz zaman, göğüslerin daha verimli şekilde süt üremesini sağlayan geri döndürülemez birtakım fizyolojik değişiklikler olur: Kanallar sütle dolmaya başlar ve bebek memeyi kavradığında süt veren sinüsler titreşerek beyne sabit bir miktarı muhafaza etmesini söylerler.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.