Yaz Aylarında ve Tatilde Çocuk

yaz aylarinda cocuk Çocukla tatil, çocukların gelişimi için son derece yararlı zamanlar olup, sosyal gelişmelerini de oldukça aktive etmektedir.

Tatil planı yaparken, sadece kendiniz için uygun seçenekleri değil, çocuğunuz için de ilgi çekici olabilecekleri değerlendirin. Bu konuda çocuğunuzun da fikrini almalısınız. Tatile gitmeden önce gideceğiniz yerlerle ilgili kitaplar okumak ve fotoğrafları incelemek, onların heyecanlarını ve meraklarını arttırabileceği gibi kitap okuma deneyimlerine de yardımcı olur.

Üç yaş ve üstü çocukların sosyalleşme süreci daha hızlı olduğundan, grup içi aktivitelerden yararlanmak daha da iyi olur.

Tatilde her şeyi planlayan anne-baba olmayın. Bırakın çocuğunuz biraz daha serbest zaman geçirsin. Uyku ve yemek zamanlarında ise esneme yapmamaya çalışın.

Tatil, çocukların özellikle çalışan ebeveynleriyle daha yakın, stressiz zaman geçirebilecekleri bir dönemdir en iyi şekilde yararlanmanın yolları aranmalıdır.

Okuma alışkanlıkları bu dönemde de sürdürülmeli, okuma süreleri uzun tutulmamalıdır. Büyük çocuklar için tatil, eksikliklerin tamamlanması, öğrenimlerin tekrarlanması ve yeni beceriler kazanabileceği bir fırsat dönemidir.

Öğrenim çağındaki çocukların, süresi kısıtlı olmak kaydıyla, düzenli bir çalışma dönemini aksatmaması önemlidir. Tamamen başıboş bırakmak çocukların, öğrenilmiş yeteneklerini köreltebilmekte, tam tersi çok sıkı programlar uygulamak ise çocuğun tatil dönemindeki heyecanını, beklentilerini kırmakta, sosyal gelişimini kısıtlamaktadır.

tatilde cocukYAZ OKULLARI

Öğrenim çağındaki çocuklar için çalışma programı hazırlarken, çocuğun sıkılmamasına özen gösterilmeli ve bu program onun isteklerine göre hazırlanmalıdır. Okul çağında çocuklar için bir saati aşmayan düzenli çalışma ve okuma programları hazırlanmalı, bu çalışma programından sonra da eğlenceli ve güzel saatler geçirmesi için fırsat verilmelidir. Okul döneminde yapamadıklarını yapmaya, eksiklerini tamamlamaya çalışılmalıdır. Çalışma programlarında asla sıkıntı vermemek ve çok zorlayıcı olmamak gerekir. Çocuklarımızı yaz okuluna verirken, bu okulların onlara ne kazandırabileceğini öncelikle göz önünde bulundurmak gerekir. Yaz okulları sadece çocukların boş zamanlarını değerlendirme yerleri olmamalıdır. Bu nedenle yaz okulu programları ebeveynler tarafından incelenmelidir.

Deneyimli ve yeterli sayıda eğitim sorumlusunun olmasının yanı sıra, acil durumlarda ne yapacağını bilen bir kadronun varlığı da önem taşır. Yaz okullarında çocuklar için alınan güvenlik ve sağlık önlemlerinin yeterliliği ve yapılacak aktivitelerde bir eğitimcinin kaç çocukla ilgilendiği öğrenilmelidir.

Grup oyunları içeren, ayrıca çocuğun farklı spor ya da sanatsal seçeneklerini görebileceği ve deneyebileceği, yaratıcılığını arttırabileceği olanaklar sunan bir ortam, sosyal gelişimi için yararlı olacaktır. Eğer çocuğun özel bir tercihi varsa yaşına uygun spor okullarına gidebilir.

TATILE ÇIKARKEN YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

Çocuğunuzun aşı kartını, sağlık kayıtlarını ve beslenmesiyle ilgili tuttuğunuz defterini yanınıza almayı unutmayın. Doktorunuza ulaşabileceğiniz telefonları mutlaka kaydedin. Tatile çıkmadan önce gideceğiniz yerin sağlık koşullarını da önceden öğrenmenizde yarar vardır.

Çocuğunuzun yaşına uygun hazır gıdalar ve içecekler taşımanız kolaylık sağlayabilir. Örneğin kavanoz mamaları, zaman kazandırabilir. Yanınızda ateş düşürücü bulundurun.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.