Bebeklerde Uyku Problemleri ve Giderilmesi

bebeklerde uyku problemleri ve giderilmesiMinik bebeklerinizin doğumdan sonra sürekli olarak değişen günlük ihtiyaçları ve uyanıklık süresi siz ebeveynleri çok derinden etkiliyor. Zamanla sizin için de uykusuz dönemler ve huzursuz anlar başlayacağı için önceden neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Yapılan araştırmalar sonucu bebekleriniz 6.ay dönümü ve 1 yaşında huy deştirmektedirler. Bunların geçici olacağını unutmadan bebeğiniz ve sizin için yapılabilecek en iyi şeyler ne onları öğrenmelisiniz. Sağlıklı bebekler ortalama 9 saat uyku ile geceyi tamamlayanlardır. Bazı durumlarda bebeklerde uyu kayıpları oluşmakta ve bu uyku kayıpları çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirebilmektedir.

Uyku kaybı sonucunda oluşabilecek sağlık problemleri

  • Refleks yavaşlaması
  • Kaza riski artması
  • Davranış bozukluğu
  • Unutkanlık
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Obezite riski
  • Bağışıklık sisteminin zayıflığı
  • Migren

Bebekleriniz ve dolayısı ile sizin için yapabileceğiniz en iyi şey güzel bir uyku düzeni kurmak ve bunu uygulamaya geçmektir. Bebeğinizin ay dönemlerine göre bu işlemi tekrar düzenleyebilir ya da alıştığı gibi devam ettirebilirsiniz.

uyuyan bebekler1.ayda bebeğiniziz birçok ağlamasını görmezden gelebilir, acıktığında besleyip onu tekrar sakinleştirerek yatağına yatırabilirsiniz. 2. ayda ise bebeğiniz için kesinlikle bir uyku programı yapmalı ve uykuda olduğunda dahil onu beslemelisiniz. Kendini güvende hissedebilmek için sizin kucağınıza ihtiyaç duyacaktır. 4. aya gelindiğinde ise bebekleriniz sık beslenmek adına sürekli uyanacakları için geceleri ortalama olarak 10 saat kadar uyumaktadır. Bebeğinizin huzursuz olduğu anlarda onu kucağınızda pışpışlayarak huzur bulmasını sağlayabilirsiniz. 6. Aydan sonra bebeğiniz huy değişikliklerine başlayacağı için yeni bir uyku programı düzenlemeniz gerekebilir. Bebeğinize bu dönemde oldukça sabırlı ve fedakar davranmalısınız ki sizinle ve sesinizle huzur bulabilsin bu sayede uykuya geçişi de oldukça kolay olacaktır.

Bebeklerinizin uyku problemi yaşamaması ve sürekli olarak uykusunun bölünmemesi için aç ya da tok olmasına, altının temiz olup olmamasına, enerjisine ve beslendiği ürünlere dikkat etmelisiniz. Aşırı açlık ya da tokluk bebeğinize rahatsızlık vereceği için uykuya geçişini oldukça geciktirebilir. Yeni doğan bebeklerin sürekli olarak acıkıp uykularının bölünmesi midelerinin küçük olmasından kaynaklıdır. Beslenmenin ardından anne sütü ile bebeğinizin yutmuş olabileceği havayı çıkarmalısınız. Aksi taktirde sürekli bir huzursuzluk ile bebeğinizi uykuya geçemeyecektir. Bebekleriniz ek gıdalara başladıktan sonra yemek yeme programını oturtmalısınız. Örneğin uykudan 2 saat kadar öncesinde akşam yemeğini yedirmelisiniz. Bu sayede hem çok aşırı tok uyumaz ve rahatsızlanmaz hem de yediği yemeklerin enerjisini azaltacak kadar zaman da harcamış olur.

Bebeklerinizin altının temiz olması da onların huzurlu ve rahat bir uykuya geçmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Büyüme atakları, diş çıkarma, aşırı yorgunluk ve stres de bebeklerinizin uykusunu derinden etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca bebeğinizin hormonlarının güzel çalışabilmesi için geceleri karanlık ve ışıksız ortamda uyutmaya özen göstermelisiniz.

 

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.