Yeni Doğan Bebeğin Çeşitli Sorunları

yeni dogan bebegin cesitli sorunlariBoyunda Eğrilik (Tortikolis)

Bazen bebeklerin başının bir yöne doğru eğik durduğu fark edilir. Başın sağa ya da sola eğik durması, doğum sırasında boyun kaslarındaki sıkışma, zorlanma olması ya da kasın içinde kanama olması sonucunda oluşabilmektedir. Boyun eğriliği doğum travması haricinde, gözde kırma problemi yaratan hastalıklar gibi, tamamen farklı nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Erken tedavi gerektiren bir durum olduğu için, boyunda bir tarafa doğru eğrilik fark edilirse, mutlaka çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Gerekirse bazı görüntüleme yöntemlerine gereksinme duyulabilir. Boyun eğrilikleri fizik tedavi yardımı gerektirebilir.

Bebeklerde Göğüs Büyümesi

Yeni doğan bebeklerin göğüslerinin büyümesi de anneden geçen hormonlarla ilişkilidir. Erkek çocuklarında da olabilir. Tamamen normal bir olaydır ve gereksiz yere oynanmamalı, sıkılmamalı, ovuşturma ve masaj yapılmamalıdır. Birkaç ay içinde kendiliğinden düzelir. Eğer kızarıklık, hassasiyet, akıntı varsa ve bebekte huzursuzluk yarattığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bezde Kan Görülmesi,

Pembe İdrar Yapma

Bebek bezlerindeki kırmızılıkların en sık karşılaşılan nedeni idrardaki kum kristallerinin verdiği pembe/kırmızı renktir. Herhangi başka bir nedenden olup olmadığının anlaşılması için doktor kontrolünden geçilmesi ve idrar tetkiki yapılması gerekir. Bebeğin yetersiz beslenmesi, idrar yollarında enfeksiyon ya da sıvı alımında azalma bezde kırmızı lekelenmelerin nedenlerinden olabilir.

Vajinal Kanama

Kız yeni doğan bebeklerde ilk birkaç gün aynı gebelik öncesi an-nesindeki gibi vajinal kanama görülebilir. Anneden geçen hormonların bebekte yaptığı değişiklikler sonucu oluşan bu durum tamamen normal kabul edilir. Kısa zamanda düzelecek ve tekrarlamayacaktır. Tekrarlarsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

yeni dogan sorunlariYapışıklık (Labial Füzyon)

Labial füzyon genelde doktorlar tarafından rutin fizik inceleme sırasında saptanır. Beyaz ince bir zar yapı labiumları birbirine bağlar, bazen de vajina bölgesini tamamıyla örtebilir. Bebeklerde bulgu vermesi çok nadirdir. Acil girişim gerektiren bir durum değildir.

Hafif baskı yaparak, takipte düzelmeyen yapışıklıklarda basit kremler ya da östrojenli kremler uygulanabilmektedir. Uzun dönemde açılmayan durumlarda yapışıklar cerrahi yöntemle de açılabilir. Önlem olarak bebeklik döneminde sık köpüklü banyo yapmaktan, sert sabunlar kullanmaktan kaçınmak ve genital bölgenin daha temiz tutulmasını sağlamak yararlı olacaktır.

Göbek Atığı

Bebeğin karın kaslarının orta alanda yeteri kadar gelişememesi sonucu göbek fıtığı oluşabilir. Bazen 4-5 cm çapına kadar büyüyebilmektedir. Bebeğin ağladığı ya da gaz gerginliği olduğu zaman daha da belirginleşir. Genelde ilk birkaç yıl içinde düzelme gösterir.

Eğer bebeğinizde bir sıkıntı oluşuyorsa, kusmaya başlamışsa, ya da dışarı çıkan kısımda kızarıklık, renk değişikliği fark ediyorsanız doktoruna başvurmanız gerekir. Bir iki yaş civarında daha da büyüyen fıtıklarda, ya da geniş göbek fıtığı 4 yaşına kadar düzelme göstermiyorsa cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 dilan geçer 10 Kasım 2017 Cevapla
0 0

Kızımın kel olması normal mi?

  0 0

  Kızlarını kel olarak düşünmek, babalar için utandırıcı olmasına rağmen, bu aşamada, var olan saç miktarı geleceğin bir göstergesi değildir. Gerçekte,yeni doğan bebeklerin saçlarının sık veya seyrek olması önemli değildir. Kısa bir zamanda bunlar zaten dökülür ve yerine daha gür saçlar gelir.

0 0

Neden kızımın ensesinde kocaman, kırmızı, kabarık bir “x” işareti var. İşaretin altıda bir yerde falan hazine mi gömülü?

   deniz teksoy 7 Kasım 2017 Cevapla
  0 0

  Doğum izleri ve isilikler yeni doğan bir bebekte normaldir fakat aileyi korkutabilir. “Leylek ısırığı” denen bu iz kafada veya ensede olur ve gittikçe silikleşip sonunda kaybolur. Bazı doğum izleri daha kalıcı olabilir fakat hafifletilebilir veya birçok durumda olduğu gibi lazer ameliyatıyla silinebilir.

0 0

Oğlumun kafasının üstü neden soyuluyor?

   ceylin kubbe 2 Kasım 2017 Cevapla
  0 0

  “Beşik kasketi” olarak bilinen bu durum yeni doğan be¬beklerde yaygındır. Bu önemsiz kafa derisi kuruluğu yağ ile veya kepek şampuanı ile temizlenerek tedavi edilir.

0 0

Neden oğlumun yüzünün ve boğazının her yerinde sivilceler var? Gözüme batıyor!

  Bebek sivilcesi yaygın ve zararsız bir durumdur. Genelde kan dolaşımı içerisindeki anaya özgü hormonlardan kaynaklanır. Tam olarak gelişmemiş ciltlerde olur. Tedaviye bak¬maksızın kendi kendine geçme eğilimi olsa da alanı sıcak suyla yıkama bu geçici durumu iyileştirebilir.