Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir?

bebek bakicisi nasil secilirİyi bir bebek bakıcısını nereden bulabilirim?

Genelde en iyi yol konuşmaktır. Bakıcı olarak güvenli özelliklere sahip olan insanlara karşı biraz güvensiz ve meraklı olmanız gerekir. Akrabalar olabilir. Ajanslar iyidir fakat pahalı bir kaynaktır.

Bebek bakıcılığı için uygun yaş nedir?

Birçok baba bebeklerini evde genç bir kişiyle yalnız bırakma fikrini komik bulurlar. Bakıcı sorumlu ve öğrenmede yetenekli olduğu sürece yaş çok fazla problem olmamalıdır. Elbette biraz olgun birini isteyeceksiniz.

Erkek veya bayan bakıcılar olması önemli mi?

Benim önyargım, bazıları tarafından mantıksız olarak düşünülebilir, bayan kullanmaktır. Bir erkeğin çocuğuma bakması bana zor gelmiştir. Bazı erkekler, genelde dürtü ve öfkelerini kontrol etmekte çok zorlanırlar, fiziksel ya da cinsel olarak uygunsuz davranabilirler. Bebeğin yarattığı stresin altında kalan bazı erkekler onlarla başa çıkmak için yanlış yollar deneyebilirler. Geçekten erkekler kadınlardan daha fazla küfür ederler. Bu gerçeği sevmiyorum fakat doğru. Bir erkeğin çocuğuma bakmasına izin vermem. Sizin de kendi yargınızı kullanmanız gerekecek.

Ne kadar tecrübeli olmalı?

İdeal olanı tecrübeli bir bakıcı bulmakken, her zaman da bulmak mümkün değildir. Aşağıda listelenmiş ölçüleri tuttukça ve öğrenmede istekli olduğu sürece genç birini çocuğunuza bakmak için eğitebilirsiniz. Uzun bir süre sizinle kalıp, bazen ailenizle birlikte “büyümek” isteyen tecrübesiz bebek bakıcısı bulmak mümkündür.

“Önce çocuk bakımı için tecrübeli birini araştırdık. Sonunda bir kadın bulduk ve onu eğittik. 0 harika biri. Ve gelecek yıl bizim düzenli bebek bakıcımız olacağını taahhüt etti.

Referans sormalı mıyım? Eğer referansı yoksa ne yapmalıyım?

Referanslar gereklidir. Eğer size referans verilmiyorsa bunda ısrarcı olun. Referans veremiyorsa adayı reddedin. (Tecrübeli veya tecrübesiz bir bebek bakıcısı onun ruh halini tanıyan komşularının listesini sağlayabilmelidir.) Eğer kişi mantıklı, yetenekli, güvenilir, kibar ve öğretme eğilimi olan biriyse referanslarını sorun. Olumsuz yanları ve referanslarının onu yeniden çalıştırıp çalıştırmayacağını öğrenmek isteyeceksiniz.

Görüşmeyi Yönetme

Görüşme yapacak adayların bu iş için niyetli olmaları temeldir ve orada olmanız gerekecektir. Bunu tek olarak eşinizin sorumluluğuna bırakmayın. Görüşme adayın güvenli seçim olup olmadığında ve kişinin uyuşturucu veya alkol kullanıp kullanmadığında yardımcı olur. Bu kişinin temel zihinsel hastalıklara, hoş olmayan ya da tehlikeli bir kişiliğe sahip olup olmadığını ortaya çıkarır.

“Eşim kimin güvenilir olduğu konusunda karar vermede mükemmel. Kız evimin içine bir silahla yürüyerek geliyorsa eşim hemen onun doğru kişi olmadığını bilir.”

Ne yazık ki uyarı işaretlerinin algılanması güçtür. Bu gibi konularda söyleyecek bir sözünüzün olması en önemlisidir ve seçim sürecinde yardım için orada olmalısınız. Birinin elimizde onun için iyi biri var lafına kanmayın. Ayrıca görüşme bebek bakıcısına sizi tanımada bir şans verir ve bu işin onun için doğru Olup olmadığına karar verir.

“Genç bir kız evimize geldi. Telefonda sesi harika geliyordu ve bize ismini veren insanlar onu 5eviyordu. Bir Silah ya da küçük bir tabanca taşımıyordu fakat eve vardığında bebek ağlıyordu ve çılgına dönmüş gibi göründü. Bunun onun için uygun bir iş olmadığını düşündüğünü söyledi. ”

Genel görünüm: Kişilerin genel görüşüne önem vermek isteyeceksiniz. Kız kendine bakıyor mu? Düzenli ve temiz mi? Evinize neyin yürüdüğünü gördüğünüzde şaşacaksınız. Sağlıklı gibi görünüyor mu? Canlı, uyanık, hareketli mi? Sizinle konuşurken size bakıyor mu ya da düşünceli, telaşlı mı görünüyor? Eğer böyle biriyse, size göre değil.

Kişilik:

Bazı insanların açılması ve kendilerini rahat hissetmeleri zaman alır. Birisi sessiz ve dilsiz görünüyorsa onu bahaneler uydurup başınızdan savmayın. Diğer taraftan bir kimse aşırı derecede çekingense, sizinle iletişime geçemiyorsa, sorularınızı cevaplayamıyorsa sizin için doğru biri olmayabilir. Mantıklı sorularınızı cevaplamayı reddediyorsa ve görünüşü şüpheli sinyaller veriyorsa sizin için uygun biri değildir.

Konulara olan ifadeleri ve konuşması açık olmalı. Sorularınızı cevaplamamak için konuları atlamalara karşın uyanık olun. Sizi duygusal olarak etkilemesi önemlidir. Alaycı tavrına ve kendini kontrol etmeye çalışmasına karşı uyanık olun. Disiplin hakkında sürekli konuşan bakıcılara karşı dikkatli olun, beş yaşındaki bir çocuğun disipline ihtiyacı yoktur.

Genel olarak, çalışma isteği olan, açık, nazik, sıcak, sevecen, çalışma isteği olan ve çocuk bakımı hakkında heyecanlanan birini istersiniz.

“Bir keresinde bir kadınla görüşmüştük. Bir yaşındaki oğlum kadının üzerine doğru emekledi ve çantasını açmaya çalıştı. Kadın bel2e4imin eline şaklattı ve çantayı bırakmasını söyledi. Bir yaşındaki bir çocuğa olan bu tepkisi gerçekten kızdırdı. İşi alamadı. Onu ödül olarak teselliler diyarına gönderdik.”

Yetenekler:

Az tecrübeli veya tecrübesiz olmasının kabul etmek için gerekli olmadığını hatırlayın. Diğer taraftan siz bir şeyler öğrenebilecek birini istiyorsunuz. Bebeği tutmasına izin verin. Biraz tecrübesi varsa, ona bebeği nasıl tutacağını öğretin. Öğrenirken güvende ve yenilikçi mi? Tepkisini gözleyin. Bebekle konuşuyor mu? Bebeği canlandırıyor mu? Güzel bir gülümsemesi var mı?

Bir kursa gitmek isteyecek mi? Daha önce bir çocuğa bakmış mı? Acil veya bir kriz durumunda yardımda bulunmuş mu? Eğer tıbbi bir aciliyet doğarsa ne yapardı. Mantıklı sorular sormaktan korkmayın.

Öneri:  Ola ki bakıcınız sizinle irtibat kurmaya ihtiyaç duyabilir? Bunun için cep telefonunuzu ya da

Çağrı cihazınızı yanınızda taşıyın. Sadece ulaşılabilir olduğunuzu bilmek bile endişenizi azaltır. (Tabi bakıcınızın endişesini de.)

Ücret: Ücret tecrübeye uygun olmalı. Olgun biri çok az bir para talep ediyorsa dikkat edin.

Bakıcınızın Eğitimi

Bir kere bir bakıcı seçtik. Eşim ve ben onu çalışırken görmeyi istedik. Bu ayrıca ona bebeğinizin ihtiyaçlarını öğretmek için size fırsat verir. Bir öğlen bakıcınızı etrafı göstermek için davet edin. Bebeği taşıtın ve bebeği beslemeye alıştırmaya çalışın.

Temel kurallar: Güvenlik ve tehlikelerle ilgili kurallar oluşturun ve bakıcınıza bebeğinize nasıl bakması gerektiğini anlatın. Öreğin: Eşim ve ben biz evde değilken eve ziyaretçi alınmasına müsaade etmezdik. Bunlar evcil hayvanlar, erkek arkadaşlar, akrabalar ve hatta kız arkadaşlar olabilir. Bakıcımızdan yalnızca bebeğinize odaklanmasını isteriz. Bakıcının televizyon önünde zaman geçirmesini değil, bebeğimizle oynamasını, onu tutmasını ve canlandırmasını isteriz. Bebeğimizi besleme, geğirtme ve bez değiştirme Yönüne bakarız. Ayrıca yatak zamanı adetlerini, ne yapacağını, acil durumlarda kimi arayacağını anlatırız. Bebeğinize banyo yaptırılmasını isteyip istememekte açık olmanız gerekir.

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.