3. Ayda Anne Bebek İlişkisi

3. ayda anne bebek iliskisiBizden önce gelen nesiller bu konuda daha az rahatsızlık hissederlerdi. Birine sevginizi göstermeyi öğrenmeniz, tecrübe ve zamanla oluşur. Başlangıçta utandırıcı gibi gelse de endişelenmeyin. Sevginin birçok ifade şekli olduğunu hatırlamaya çalışın. Bazı babalar bebeklerine onları ne kadar çok sevdiklerini söylerken rahatlık hissederler ve sıklıkla bebeklerini öpebilirler. Diğerleri ise bu duygularını onlarla sürekli ilgilenerek ya da oyun oynayarak ifade ederler.

Sevgi İşaretlerine Nasıl Cevap Verilir: Bazı babalar bebeklerinin gülücük ve ötüşlerine nasıl cevap verecekleri konusunda kafalarını karışık hissederler. Genelde onlar gibi ses çıkararak karşılık verme, gülümseme veya kıkırdama, başlangıç için en iyi yoldur. Zamanla, ikiniz de birbirinizle ilgilenmek hususunda yeni yollar geliştireceksiniz.

Ailenizle Birlikte Zaman Geçirmenin önemi: Ailenizle zaman geçirme bir temeldir, önemlidir. Size ihtiyaç duyarlar. Hafta sonları ya da gece geç vakitler dahi olsa, sürekli mevcudiyetiniz bebeğinizin beynine nakşedilecektir. Ayrıca eşiniz sizi yanında ve destekleyici görecektir. Sizin “orada olmanız”, bebeğinizin evin sabit, güvenli ve sevilen bir yer olarak düşünmesini öğrenmesin yardımcı olacaktır.

Üç Aylık Bebeğinizle Oyun Oynama

uc aylik bebeginizle oyun oynamaÇocuklarla ilgilenmek ve oynamak için bir sürü yaratıcı yol var. İşte bunlardan birkaçı:

Bebeğinizle oyun oynayarak ilgilenmenin en iyi yolu, ona bakıp gülmektir.

Bebekler yüksek düzeydeki sesleri severler ve bunları öterek ve gülümseyerek cevaplarlar. Bebeğinizin gözlerine bakın, gülümseyin ve tekrar tekrar onun ismini söyleyin.

Bebeğiniz sizin derinize dokunmaktan hoşlanır, burnunuzu onun burnuna yavaşça sürtün.

Bebeğinizi sıcak bir yüzeye yatırın ve ellerini çırpın.

Kafasını düzgün bir şekilde destekleyerek (bütün üç aylık çocuklar yapamaz) sırtı üstü yatın, ayaklarının bükün ve yüzünüzü ona döndürün, bebeğinizi ayaklarınızın üzerine yatırın kafanızı onun yüzüne doğru getirin, gülümseyin ve onun ismini söyleyin.

Bebeğinizi yüzünüzü ona döndürerek omuzlarından tutup kucağınıza oturtun, sol omuzunu yavaşça size doğru çekin, sağ omuzunun ileri doğru itin. Bebeğiniz dönüyormuş gibi hissetmesi için yavaşça tam tersini yapın.

Bebeğinizi kendinizden ileri doğru tutup kendinize doğru çekin ve onun ismini söyleyin.

Yavaşça bebeğinizin karnını ya da boynunu gıdıklayın. Belinde parmaklarının yürütün. Dikkatli olun çok fazla gıdıklanma rahatsızlıklara ve kıvranmaya yol açabilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.