Bebeğinizi Nasıl Yıkarsınız?

bebeginizi nasil yikarsinizBebeğiniz büyüyüp geliştikçe, dokunulmaya ve okşanmaya daha fazla ilgili olacaktır. Bebeğinizi yıkama, çocuğunuzun dokunma, gülümseme, yarıştırma gibi ihtiyaçlarını yerine getirmek için harika bir yoldur. Yatmadan önce bir banyo iyi gelebilir. Bir-çok bebek ılık bir banyoyu dinlendirici ve yatıştırıcı bulurken, bazılarını kışkırtır. Bunlar süngerle yıkanmayı tercih ederler. Bazı bebekler banyoya bir kedi gibi tepki verirler. Bu bebekler için en iyisi bir süreliğine süngerle yıkanmadır. Bebek leğeninin içerisinde ayrıca banyo süngeri ve birkaç havlu kullanmayı deneyebilirsiniz. Sert plastik yüzeyler bazı bebekleri korkutur.

Banyoya başlama: Yalnız iseniz bebeği güvenli bir yere koyun. Dibi eğimli plastik bir leğen kullanın. Bu, bebeğin kafasını ve vücudunu yüksekte tutar. Su ılık olmalı fakat sıcak olmamalı. Suyu bebeğin göğsünün ortasına kadar doldurun. Bu, bebek üzerindeki kontrolünüzü arttırır ve beliniz kopmaz. Leğeni yere veya küvetin içerisine değil tezgâh gibi bir yere koyun.

Bebeğinizi soyun: Bu, her zaman zordur. İnce bir battaniye ya da havluyla sarıp banyoya taşıyın. İşemesini bekleyin. Şimdi olmazsa sonra deneyin.

Bebeğinizi banyoya yerleştirin: Onu ürkütmemek için Yavaşça banyoya koyun.

bebek yikamaBebeğinizi, yıkayın: Bebeğinizi yumuşak bir bezle yavaşça yıkarken, bebeğinizle konuşup, ona gülümseyin. Bu noktada fırçalamaya ve sabuna ihtiyaç yoktur. Bebeğinizin boynunun altını yıkadığınızdan emin olun. Arkadan kafasına destek verin ve yavaşça eğin. Bu, size boynun buruşukluklarını yıkamanıza izin verecek. Buralara bebek maması ve süt damlamıştır. Vücudun geri kalan kısmını yıkayın, döndürün ve sırtını yıkarken diğer elinizle kamından destek verin. Son olarak bebeğinizin cinsel organlarını yıkayın.

Bebeği leğenden çıkarın: Bebekler ıslakken kaygandır. Kollarının altından tutun ve kaldırın. Kuru bir havluyla hemen sarın. Yavaşça fakat tamamıyla bebeğinizi kurulayın.

Özellikle cinsel organları, kol ve boyun altlarını kurulayın. Krem veya pudra genelde gerekli değildir.

Öneri:

Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce havlunun kuru ve temiz olduğundan emin olun.

 

Bebeğinizin saçını yıkamak için: Bir havluyla satın, kafa üstü tutun. Göz yakmadan bir bebe şampuanı kullanın. Durularken, ilik suyla, sürahi ve büyük kaptan çok, küçük bir kap kullanın. Suyun akışını daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.