Bebeğin İlk Günlerinde Uyku Düzeni

bebegin ilk gunlerinde uyku duzeniBebeklerin uyku evreleri yetişkinlerden farklıdır. Yetişkinler her 90 dakikada bir derin uykudan uyanır sonra tekrar uykuya geçerler. Bebeklerin derin uyku evreleri ise 45 dakikadır. 45 dakikada bebek uykusundan uyandığında tekrar uykuya dalmaları zordur ve ağlamaya ve kıpırdanmaya başlarlar. Bebek ilk günlerde her uyandığında emzirilmesi gerekiyor. Yeni doğmuş bebeğin dünyaya adapte olması ve emmesinin olgunlaşması için buna ihtiyaç vardır. En az 40 gün boyunca bu şekilde bebek her uyandığında emzirilmesi gerekmektedir. Sonrasında bebeğin midesi büyüyüp annenin de süt miktarı arttıkça bebek uyandığında emmeden uyumaya başlayabilir. Annenin de yardımı ile bebek uykuya daha rahat dalar. Bebeği beşiğine sırtüstü yatırın. Sonrasında uyumasına yardımcı olacak ninni veya ritmik sesler ve vuruşlar ile bebeğin daha rahat uykuya dalması sağlanabilir.

Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebekler hayatın ilk aylarında özellikle ilk 3 aylık dönemde yeni bir dünyaya adapte olmaya çalışırlar. Rahat anne karnından dış dünyaya çıkan bebek birçok durum gibi uyku düzenini de zamanla oluşturacaktır. Bu ilk günlerde ve aylarda bebeğin uykuya dalması ve bunu sürdürmesi çok düzensiz olacaktır. Zamanla uyku düzeni oluşacak olan bebeği ilk zamanlarda nasıl alıştırırsanız bebek sonrasında da sahip olduğu bu alışkanlığı çok zor bırakacaktır.

bebekte uykuBebek sütünü emdi ve uykuya dalmada zorlanıyor. Anne veya baba bebeğin uyumadığını görünce bebeği kucağına alıp gezdirmeye başladı ve bebek uyudu. Bunu gören anne her defasında bebeği uyuturken kucağa alıp gezdirme işini yapar oldu. Bu zamanla tekrar tekrar yaşandıkça bebek buna alışır ve bunu bir düzen haline getirir.Sonraki dönemde kucağa alınıp gezdirilmeden uyuyamadığı görülecektir. Halbuki ilk aylarda bebek ne yaparsanız yapın zor uyur. Bebeği uyutmak için tekrarlayıcı ve alışkanlık haline getirici hareketlerden kaçınmak lazımdır.

Yeni doğan bebeğin ilk günlerde uyanıklık süresi yaklaşık 1 saattir. Uyanan bebeği emzirip altını değiştirip gazını çıkartırsınız sonrasında tekrar uykuya daldığını göreceksiniz. Bebek uyanıkken hafif uykuya meyilli halde bebeği yatağına yatırıp ortam ışıklarını azaltıp hafif sesler ve ninnilerle bebeği uyutursanız bebek bu şekilde alışır ve sonrasında da bu şekilde devam eder.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.