Gece Sütü İçirilmeli Mi?

gece sutu icirilmeli midirBazı anneler gece bebeği yatırırken daha çabuk ve kolay uyusun diye emzirir ya da ona süt içirir bazen de mama verir. Bazı anneler de bunu bebeği tombullaştırmak için yapar. Eğer sağlığı için doktorun önerisiyle bebeğe gece sütü verilmesi gerekmiyorsa, gece sütünün bazı sakıncaları vardır.

Dikkat Edilecekler

Uyku da, besin de bebeğin temel gereksinmeleridir. Bebeği uyutmak için ona bir şeyler yedirildiğinde, bu iki temel gereksinme birbirine bağlanır; bebek uyumak için bir şeyler yemeye koşullanır.

gece sütüBu ikisinin birbirine bağlanması ileri yaşlarda çocuğun hem uyumasında hem de beslenmesinde sorunlar yaratır. Bazı yetiş-kinlerin gece yarısı, uykusunun arasında, buzdolabına koşmak zorunda kalmaları ya da yemekten sonra hemen uyumak istemelerinin nedeni bebekliklerindeki bu koşullanma olabilir. Yemekten sonra arabasına binen sürücüye yediklerinin uykuyu çağrıştırması, trafikte tehlikeler yaratabilir.

Biyolojik iç saatine göre bebeğin sindirim sistemi saat yirmi üçten sonra çok yavaşlar. Sindirilemeyen süt ya da mama ekşir, gaz yapar; midede oluşan şişkinlik bebeği uyutmayabilir. Bu yüzden bazen bebek kusabilir. Mide şişkinliği bebeğin korkulu düşler görmesine yol açabilir, bu düşler karabasana dönüşebilir. Gece sütü bebeğin sütten kesilmesini zorlaştırır.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.