Araba Yolculuğunda Güvenlik

araba yolculugunda guvenlikÇocuklar araba yolculuğu sırasında kesinlikle kucakta taşınmamalıdır. Emniyet kemerleri paylaşılarak kullanılmamalıdır. Unutulmaması gereken ilk kural budur,

Anne-baba ve diğer büyüklerin kemer takması önemlidir. Sizin kemer takmanız, çocuğunuz için örnek oluşturur. Kemer takmayı çocuğunuz yokken de alışkanlık haline getirin.

Araba koltuğunu iyice yerleştirdiğinizden emin olun. Koltuklar iyi yerleştirilmişse kenarlara ya da öne arkaya 2-2,5 cm’ den fazla oynamaz. Kemerlerin sıkıca ve doğru yere bağlanmış olduğundan emin olun. Omuz kemerinin çocuğun göğsünün ve omzunun ortasından geçip geçmediğini kontrol edin. Bel kemerinin belde olmamasına, daha aşağıda, uyluk kısmının üst kısmında olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğiniz araba koltuğunun içinde yana doğru sallanıyorsa, yan taraflarına (arkaya ya da altına değil) havlu koyabilirsiniz.

Bebeğin başının öne doğru sallanmaması için koltuğun açısının doğru olduğuna emin olun. Bazı koltuklarda açı ayarlaması yapılabilmektedir. Açı ayarlayıcısı yoksa koltuğun arkasını havluyla besleyebilirsiniz. 30-45 derece açı uygundur.

Bebeğinizi hafif giydirip kemerlerini bağlayın, sonra üstünü isterseniz kalın bir giysi ya da battaniyeyle örtebilirsiniz. Kalın giysiler bebeğinizin kemerle gerekli şekilde korunmasını önler.

Birçok arabada pencere ve kapı için çocuk kilit sistemi vardır.

Çocuğunuzu arabada asla yalnız bırakmayın. Alışveriş mağazasına giderken uyuyan çocuğu arabada kilitli bırakmanın sıcak çarpmalarına neden olabildiğini unutmayın. Ayrıca uyandığında yanında kimseyi göremeyince çocuk büyük bir korku yaşayacaktır. Arabayı ya da elektrikli camları hareket ettiren, sonuçta da ölümcül kazalara yol açan çocuklarla ilgili haberleri güncel basından da izlemekteyiz.

Prematüre bebeklerin araba koltuklarına oturtulmasının uygun olup olmadığını doktorunuza danışın.

Okul Servislerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • okul servisleriServis şoförünün mutlaka ehliyet belgesi olmalıdır. Herhangi bir nedenle geçici bir süre için de olsa ehliyetinin alınmamış olması gerekmektedir. Sürücü değişikliklerinde de onu kontrol etmekten çekinmeyin.
  • Yolculukta sürücü dışında çocukları gözetecek yeteri kadar sorumlu olup olmadığına dikkat edin.
  • Okul personeli, sürücü ve öğretmenlerin acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilip bilmediğini öğrenin.
  • Güvenlik kemerlerinin doğru uygulanıp uygulanmadığının kontrol edildiğinden emin olun. Siz de kontrol edin.
  • Çocukların iniş ve binişlerinin güvenli bir şekilde kontrol edilip edilmediğini denetleyin.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.