Çocukla Yolculuk Yaparken

cocukla yolculukİlk 6 ayda bebek sadece emzirildiği için, yolculuk hem anne hem de bebek için kolay olur. Arabayla yapılan yolculuklarda kimsenin sigara içmesine izin vermeyin. Arabada fazla yolcu bulunmaması iyi olur. Yolculukta sık sık ara vermek, bebeğin hava almasını ve çok su kaybet-memesini sağlar. Yolculuk öncesi arabanın bakımını yaptırın; klima bakımını ve filtre temizliğini yapmayı unutmayın.

Hangi Araba Koltuğunu Seçmeliyim?

Bebeğiniz 10 kilo olana ya da 1 yaşına gelene kadar, yüzü arkaya dönük bebek koltukları kullanılmalıdır. Bu koltuklar, öne değil arkaya konulmalıdır. Mecburi durumlarda ön koltuğa yerleştirirken, hava yastıklarını kapatın ve koltuğu en geriye itin.

araba koltuklariArkaya dönük araba koltukları: Bebeğin arabaya arkası dönük bağlandığı koltuklardır. Taşıma çantası ve saplı olan modelleri, genelde 9 kiloya kadar taşır. 10-16 kiloya kadar taşıyabilen modelleri de vardır. Bu modellerde koltuğun alt kısmı arabada takılı kalır, üst kısmını bebeğinizi taşımakta kullanabilirsiniz.

Dönüştürülebilen araba koltukları: Önce arkası dönük olarak arabaya monte edilir, bebek büyüyünce yüzü öne doğru çevrilerek kullanılır. Daha uzun süre kullanım için uygundur. Büyüktür ve genelde taşıma kolları ya da ayrılabilir kısmı olmayabilir. Daha yüksek kiloya kadar (17 kilo) taşıyabilir.

Beş kemeri olan tipinde, kemerler omuzlardan, kalçadan ve bacak arasından geçer. Baş üzerinden ve T şeklinde omuzlardan geçen kemerli modeller de bulunmaktadır.

1-4 yaşlarındaki bebeklerde yüzü öne dönük otomobil koltuklar kullanılabilir. Bebek rahatsız olmuyorsa, arkaya dönük oturtmaya devam edebilirsiniz.

4-8 yaş arası çocuklar için araba koltuklar:Bu yaşlardaki çocuklar normal kemerler uyana kadar özel araba koltuklarıyla seyahat etmelidir. Sırtlı ya da sırtsız modelleri vardır.

Çocukların 8 yaşından önce, yeterli kemik gücü olmadığından, boyları uzun olsa da büyük kemerlerini kullanmaması daha sağlıklıdır. Bu yaştan sonra, ayaklarını yere basabilen, sırtını arkaya yaslayabilen ve bu konumda uzun süre durabilecek çocuklar normal araba kemerlerini kullanabilirler.

Çocukların 13 yaşına gelene kadar arka koltukta seyahat alışkanlığını sürdürmeleri gerekir. Arka koltuk her zaman daha güvenlidir.

Araba koltuğu alırken: Asla fiyata göre koltuk almayın, pahalı olan daha iyi koruyor anlamına gelmez.

  • Eski koltuk mümkünse kullanmayın. Bir önceki çocuğunuzdan kalan koltuğu kullanmayı düşünüyorsanız, son kullanma tarihine, kırık olup olmadığına bakın. Eksik parçası olmadığından emin olun ve kullanma kılavuzunun durup durmadığını kontrol edin.
  • Çocuğunuzun yaşına, kilosuna uygun olan koltuğu seçin.
  • Düzgün ve kolay yerleştirilebilir olan, pratik açıdan rahatlık Sağlar.
  • Aracınızın modeline uygun olan koltuk seçin.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.