Anneler Stresli İse Bebekler De Kaygılıdır

Her birey günlük yaşam içinde stresli olarak yaşama tutunmaya çalışır. Buna ek olarak bebeklerin de stresli ve kaygılı bir ortamda büyümeleri sonucunda onlarda da depresyonun başlamasının mümkün olduğu öğrenilmektedir. Annelerine yeteri kadar bağlanamayan ve onlara güven duyamayan bebeklerde de stresli ve kaygılı durumlar olabilmektedir. Bunun yanında yaşanan ortam ve insanların bebeklere karşı olan yaklaşımları da onlarda bebek depresyonuna sebep olabilmektedir.

Bebekler Anneden Ayrılmamalıdır

Her ne sebeple olursa olsun annelerinin bebeklerden uzak durmaması ve onlardan ayrı bir ortamda yaşamaması gerekir. Bebek özellikle de anne yoksunluğunda kendini büyük bir boşluğa düşmüş gibi hisseder ve zaman içinde de psikolojik olarak çöküntüye uğrayabilir. Hatta sadece ruh olarak değil fiziksel olarak da gelişiminde gerilemeler başlayabilir. Bebeklerdeki stresli ve kaygılı olarak nitelendirilen durumun belirtileri ise şu şekilde toparlanabilir:

  • Sürekli ağlamaklıdır ve sık sık ağlamaktadır.
  • Yanına biri yaklaştığı zaman ağlamayı kesebilir ancak bu kişinin annesi olmadığını anladığında da tekrardan ağlamaya başlayacaktır.
  • İştah konusunda sıkıntılı bir süreç başlamaktadır. Yemek yemek istemez ve kilo kaybı görülür.
  • Kusma ve ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.
  • Fiziksel anlamda boyda da gerilemeler olabilir.
  • Bir müddet sonra küskün bir davranışa doğru yönelim başlar ve artık duygusal olarak daha sert bir mizaca sahip bebeğiniz var diyebiliriz. Aslında bu sert ve duygusuz bebek durumu şizofrenik bozukluğun ilk belirtileri olarak da sayılabilir.

Yukarıdaki belirtilere baktığımız zaman bebeklerin ve çocukların mutluluğu ile fiziksel gelişimlerinin doğru orantılı olduğunu anlayabilmekteyiz. Anne ile bebek arasında da anlaşılması güç ve iyileştirici etki oluşturabilecek kadar güçlü bir bağ vardır. Bunun için çocuklarınızın iyi gelişmesi ve mutlu olması için ilk aşamada annelerinin de mutlu olması gerekir. Stres anneden bebeğe bulaşan büyük bir sorundur.

Parmak emmek, vurmak, kafa sallamak, saç seçmek gibi değişik davranışların altında da stres yatmaktadır. Beslenme ve bakım çok iyi olsa da ruhsal olarak doyuma ulaşamayan bebeklerde gelişim duraksamaktadır. Aynı zamanda bebeklerin ilk olarak sığınacağı yer de anne kucağıdır. Annelerin her duygusunu hissedeceğini de unutmayalım.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.