Bebeklerde Yabancı Dil Eğitimi

Ebeveynler çocuklarının çok zeki ve hemen öğrenebilir olmasını isterler. Her çocuk kendine göre bir eğitimle iyi bir şekilde eğitilebilir. Fakat çok erken yaşlarda ne çeşit eğitime başlanırsa başlansın eğitimin çocuğun yaşına göre verilmesi önemlidir. Çocuğun yaşına göre verilmeyen eğitim çocuğu ders almaktan bir şeyler öğrenmekten soğutarak öğrenim hayatını da altüst edebilir. Çocuklar için en önemli olan hayatları boyunca almaları gereken eğitim yabancı dil eğitimidir. Ne kadar küçük yaşlarda başlanırsa çocuk üzerinde o kadar başarılı olunabilir.

Bebeklerde yabancı dil eğitimine üç yaşlarına girdikten sonra başlanılabildiği uzman pedagoglar tarafından verilen bilgilerdendir. Çünkü öğrenme yaşı ortalama olarak 3 – 4 yaş arası başlamakta ve çocuk kendisini bu yaşlarda yavaş yavaş şekillendirmeye başlamaktadır. Çocuğu çok fazla sıkıştırmadan bu yaşlarda kelimeler ezberletmek veya istenilen yabancı dilde soru sorarak cevap almak çocuğu yönlendirmek için yeterlidir.

Aileler Çocuklara Nasıl Yardım Edebilir?

Dil öğrenebilmelerini sağlayabilmek için çocuklarına yardım etmeleri için bu yazımızın içeriğinde birkaç tane ipucu verelim istedik. Anne babalar kesinlikle bu süreci çocuklarını sıkıştırarak değil rahat ortamlar sağlayarak ve çocuklarının sistematik olarak bu eğitime uymasını sağlayarak çocuklarına önayak olmalıdırlar. Anne babalar çocuklarının dil öğrenmesi için onlara nasıl yardım edebilirler? Çocuklarının hızlı bir şekilde dil öğrenmesi için neler yapmaları gerekmektedir?

  • Anne babalar tarafından çocuğun yaşı daha beş olmadıysa biraz beklenti biraz makul tutulmalıdır.
  • Çocuk çok fazla sıkıştırılmamalı yavaş yavaş çocuğun öğrenmeye başlaması beklenmelidir.
  • Kesinlikle kelime ezberleyemediğinde çocuğa hakaret edilmemeli, yapabilirsin, sen daha dün yaptın gibi kelimelerle çocuk öğrenmeye teşvik edilmelidir.
  • Çocuğu sosyalleştirmek dil öğrenebilmesi için en fazla gerekli olan davranışlardan birisidir.
  • Çocukla mutlaka kelime oyunları oynanmalı, çocuğa sık sık daha önceden öğrendiği kelimeler hatırlatılmalıdır.
  • Çocuk ezberlemiş olduğu kelimeleri anne babaya sayarken mutlaka ipuçları vererek hatırlayamadığı kelimeleri çocuğa hatırlatmalıdır.
  • Yeni kelimeler öğrenirken hareketlerle, oyuncaklarla veya farklı objeler ile kelimeler çocuğa öğretilmelidir.
  • Gün içinde çocuğa eğitim vermek için çok fazla zaman harcanmamalı günün çok az bir vaktini eğitim için harcamalıdır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.