Anneler İçin Göğüs Pompaları

göğüs pompasıUygun göğüs pompası, anneden anneye göre değişebilir. Kalite, güvenlik, hijyen, kullanım kolaylığı ve fiyat, annenin göğüs pompası seçerken dikkate alması gereken kriterlerdir.

Hangi modeli seçerseniz seçin, kullanacağınız pompa göğsün dokusuna zarar vermeyecek şekilde emme gerçekleştirmeli; bebeğin doğal emmesini taklit edebilmeli; emme gücü ayarlanabilir olmalı ve sağlıklı kullanım için kolayca çıkarılabilir ve temizlenebilir parçalara sahip olmalıdır.

Göğüs Pompalarının Çeşitleri

 1. göğüs pompasiElle Çalışan Göğüs Pompası (Manuel): Kısa süreli kullanım için uygundur. Diğer pompalara göre daha küçük, hafif, kolayca taşınabilir, daha sessiz ve ucuzdur. Ancak sürekli süt sağması gereken anneler için çok uygun değildir.
 2. Pilli/Elektrikli Göğüs Pompası: Pille çalışan pompalar elle çalışanlara göre daha kullanışlıdır. Hafif ve kolay taşınabilir olurlar, genelde taşıma çantaları vardır. Pilleri ortalama 1-4 saat dayanır ve piller zayıfla-maya başladığında emiş gücü de azalmaya başlar. Bu nedenle her zaman yedek pil bulundurmak gereklidir. Pille çalışan bazı göğüs pompalarında elektrikle de çalıştırabilmek için adaptör bulunmaktadır. İyi bir elektrikli göğüs pompasının motor kısmı hariç temizlenebilir olması gerekir.
 3. İkili Elektrikli Göğüs Pompası: İkili elektrikli göğüs pompası, sütü fazla olan ve pompayı daha uzun süre kullanacak olan anneler için idealdir. Aynı anda iki göğüsten de süt pompalanabilir. Çalışan annelere vakit kazandırdığı için de pratiktir. Aynı zamanda iki göğüsün birden sıkılması, hormonal uyarı yaparak sütü de arttırabilmektedir. (Aynı etkiyi bebeğinizi bir göğüsten emzirirken, diğer göğsü sağarak da sağlayabilirsiniz.)
 4. Hastane Pompaları: Hastanelerin ya da özel merkezlerin annelere kiraladığı pompalar da mevcuttur. Bu pompalar, prematüre doğan bebekler için ya da hastanede emzirme sırasında çıkan güçlüklerde kullanmak için idealdir. Anne böylece göğüs pompası kullanmayı denemiş olur ve uzun süreli kullanmaya karar verirse kendine uygun bir göğüs pompası alabilir.

Göğüs Pompası Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

 • Nadir kullanımlar için el pompaları uygundur. İşe başlayacaksanız ya da bebekten birkaç saatten daha uzun ayrı kalacaksanız o zaman elektrikli pompalar daha uygun olacaktır.
 • Bir göğsü pompayla boşaltmak 10-15 dakika sürebilir. Her ikisini birden boşaltan makineler, çalışan annelere zaman kazandırabilir.
 • Parçaların kolay takılıp çıkarılabilmesi, temizleme kolaylığı avantajdır. Derinizle temas eden her parçanın yıkanabileceğini kontrol etmeniz gerekir.
 • Her kadın için her pompanın yeterli ve aynı konforu sunacağını beklememek gereklidir.
 • Emme hızının ayarlanabileceği pompalar tercih edilmelidir.
 • Modelin ağırlığı özellikle pompayı sürekli yanında taşıyacak anneler için önemli bir konudur.
 • Pompalar sesli olabilir. Olası ise sesi en düşük modeller tercih edilmelidir. İş yerinizde kullanmanın zorluğu yanı sıra, evde yüksek ses de rahatsızlık verebilir.
 • Pompanın göğüs boyutları sizin için uygun mu, kontrol edilmelidir.
 • Elektrik kesilmeleri için mutlaka şarj edilebilir bir bataryası olması ya da elle çalıştırılabilir olmasına dikkat edilmelidir.

Başarılı Süt Sağma işlemi İçin ipuçları

sut sagimiBaşarılı süt sağma için en önemlisi annenin fiziksel ve zihinsel olarak rahat olmasıdır. Stres, anne sütünün salgılanmasını baskılayabilmekte ve azaltabilmektedir. Kendinize sakin bir yer bulun. Sağma işlemi öncesi memelere yapılan masajlar ya da ılık kompresler de kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Evde değilseniz bebeğinizi düşünmek, resmine bakmak, evi telefonla arayarak bebeğiniz hakkında bilgi almak, sesini duymak, sevdiğiniz bir müziği dinlemek ya da en sevdiğiniz şeyleri düşünmek sizi süt sağma işlemi öncesi daha iyi hissettirebilir, rahatlamanızı sağlayabilir. Bebek beslenme saatlerine uyumlu olarak, her birkaç saatlik iş döneminde, 10-15 dakika kadar sürecek bir sağma işlemi yapmak uygundur. Her iki memeyi aynı zamanda sağmak zaman kazandırır.

Sağmış olduğunuz sütü kahve fincanıyla ya da çay kaşığıyla vermeyi deneyin. Çünkü bu şekilde süt alan bebekler annelerini emmeye devam etmektedirler. Biberon son tercihiniz olmalıdır. Çünkü biberonla emmeye alışan çocukların büyük bir kısmı anne memesinden emerken yoruldukları için emmeyi kesebilirler. Unutmayın ki sizin sütünüz bebeğiniz için en ideal besindir. Sizin tarafınızdan bebeğinize özel verilen ilk ve en güzel armağandır.

Summary
Anneler İçin Göğüs Pombaları
Article Name
Anneler İçin Göğüs Pombaları
Description
Anneler İçin Göğüs Pombaları nasıl kullanılır ve seçerken nelere dikkat edilmelidir?
Author
Publisher Name
bebekler.name.tr
Publisher Logo

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.