Yeni Doğanda Testis ve İdrar Yolu Sorunları

yenidoganda testis ve idrar sorunlariSünnet Derisinin Darlığı (Fimosiz)

Bazen erkek çocukların sünnet derisinin geriye doğru çekilemediği görülür. Aslında neredeyse tüm yeni doğanlar başta fimosiz denilen hafif bir darlıkla doğar. Birçoğunda, sünnet derisinin yapışıklıkları bebek büyüdükçe açılır ve artık geri çekilebilir duruma gelir. Tekrarlayan idrar yolu veya sünnet derisi ucu enfeksiyonuna neden olmadıkça ve bebekte ürolojik reflü (idrar yollarında geri kaçma) yoksa erken sünnet önerilmez. Ailelerin sünnet derisini geri çekmeye zorlamaları, kanamaya neden olabileceği ve yapışıklıkları arttırabileceği için önerilmemektedir. Ayrıca geri çekilen sünnet derisinin düzeltilememesi çok ciddi penis hasarına neden olabilmektedir. Eğer bebeğiniz idrar yaparken fışkırtarak yapıyorsa fimosizin bir önemi yoktur.

Hidrosel

Testislerin bulunduğu torbada sıvı toplanmasıdır. Yeni doğan be-beklerde normaldir ve sıklıkla ilk yaş içinde kendiliğinden düzelmektedir. Ağrı yapmaz, geceleri azalır ve bazen çok büyüyebilir. 24-30 ay arasında düzelme göstermeyen hidroseller cerrahi yollarla düzeltilebilir. Büyük çocuklarda sonradan oluşan şişlikler ise aciliyet gerektirebilecek durumlara eşlik edebileceğinden mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

yenidogan bebeklerİnmemiş Testis-Retraktil Testis

Yeni doğanlarda testis kontrolü de düzenli yapılmalıdır. Bazen bir ya da iki testisin keseye inmemiş olduğu fark edilebilir. Testisler kese içinde görüldükten sonra endişelenilmemelidir. İnmemiş testislerde sıklık-la ilk sene içinde testislerin keseye inişi tamamlanır. Bu döneme kadar inmezse, testislerin olup olmadığı ve nerede bulunduğuna dair ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Testis yerinde görüldükten sonra bazı dönemlerde ya da muayene sırasında geriye yukarıya kaçabilir. Retraktiltestisler denilen bu durum normal kabul edilmektedir. Testislerin sürekli durdukları yer önemli olduğu için ayrım doktor tarafından yapılmalıdır.

Hipospadias

Bazı bebeklerde idrar yolunun dışa açıldığı yerin normalden daha aşağıda olduğu görülür. Hormonal bozukluklarla birlikte oluşabilir. Halk arasında peygamber sünneti olarak adlandırılan bu durumda aileyi bir yatkınlık vardır. Çocuğun ilk kontrolü sırasında fark edilebilir veya anne karnında iken yapılacak ultrasonografiyle önceden saptanabilir. Hipospadiaslı çocuklarda inmemiş testis ve kasık fıtıklan normal çocuklardan daha sık görülebilmektedir. Eğer testisler skrotum denilen kesede görülmüyorsa ayrıntılı inceleme gerektirmektedir.

Hipospadiaslı çocuklar doğumda hemen sünnet edilmemelidir. Kozmetik olarak düzeltme yaklaşımı çocuk doktoru ve çocuk cerrahıyla birlikte planlanmalıdır. Hipospadiaslı çocukların 1 yaş dolaylarında sünnet edilmesi önerilmektedir.

Kasık Fıtıkları

Bazen kasıklarda bir şişlik olup sonra geçtiğini fark ederler. Özellikle bebek ağlarken, dik dururken ve öksürünce daha belirginleşebilir. Çok küçük olan fıtıklar kendiliğinden düzelebilmektedir. Kasık fıtıkları cerrahi gerektiren bir durumdur ve çocuk cerrahisi doktorları tarafından takip edilmelidirler. Şişliğin tekrar yumuşakça içeri itilemediği ve renk değişikliği olduğu durumlar acil müdahale gerektirir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 destan apak 10 Kasım 2017 Cevapla
0 0

Oğlum fıtıklı doğdu, nedir bu?

  0 0

  Fıtık, karın boşluğu duvarının güçsüzlüğünün sonucu olarak ortaya çıkar. Bazen duvarlardan oluşan tabakaların dışı şişebilir. Kasık, karın, göbek alanı veya hayâlarda balon şeklinde bir şişkinlik oluşturur. Şişliklerden bazıları kendiliğinden kaybolurken bazıları cerrahi müdahale ile kolayca giderilebilir. Nadiren, bağırsak ilmiği balon şeklinde bir şişkinlik kapabilir. Potansiyel olarak, ciddi tıbbi bir problem oluşturması, acil cerrahi müdahale gerektirir.

 ceyla konar 2 Kasım 2017 Cevapla
0 0

Oğlumun hayâlarının büyüdüğünü fark ettim. Acaba fıtık mı? Eğer öyleyse, yapabileceğim bir şeyler olduğunu düşünmek istiyorum.

  0 0

  Endişelenmeyin. Hayâ şişkinliğine birçok durum ve ürogenital sistemle ilgili problemler neden olabilir. Bura sıkça rastlanır. Neyse ki çoğu ciddi değildir. Haya şişkinliğinin en yaygın nedenlerinden biri hidroseldir. Bu, hayâların içinde toplanan sıvıdan kaynaklanır. Çoğu zaman kendi kendine kaybolur. Özel durumlarda, düzeltme ve gerçekten küçük cerrahi müdahaleler ister. Nadir olarak, hayâların şeklinde veya ölçüsünde değişme olabilir. Ya da kasıkta, hayâların üzerinde küçük bir alanda sertleşme ortaya çıkabilir. Bu değişiklikler olduğu zaman, daha ciddi bir hastalığın sinyali olabilir. Fakat bunlar cerrahi olarak iyileştirilebilen durumlardır. Bu durumda doktorunuzu derhal ikaz edin.
  Diğer yaygın fakat giderilebilir problem hipospadias’tır. Penisin açılan yerinin altı gibi yanlış yerde oluşmasından meydana gelir.
  Çok nadiren de sünnet, enfeksiyon kapabilir ve antibiyotik tedavisi ister. Çocuğunuzda hidrosel veya üriner sistemle ilgili başka bir problem varsa pediatristiniz sizi bir üroloğa yönlendirecektir. Ürolog, çocuğunuzun durumunu yakından takip edebilecek uzmandır.