İlk Yıl Vermemeniz Gereken Yiyecek ve İçecekler

İlk yil vermemeniz gereken yiyecek ve iceceklerAltı aydan bir yıla kadar muhtemelen bebeğinize çeşitli besinler yedirmeyi deneyeceksiniz ve bu arada onun neyi sevip sevmediğini de öğreneceksiniz. Bir yaşına geldiklerinde bebeklerin çoğu pek çok farklı besini denemeye ve bütün aileyle birlikte yemek masasına oturmaya hazır olurlar. Yine de unutmayın, küçük bebeklerin sindirim ve bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmiş değildir, bu yüzden aşağıdaki yiyecek ve içecekleri bebeğinize vermemeye dikkat edin.

Tuz:

12 aydan daha küçük bebeklerin günde 1 gramdan daha az tuza ihtiyaçları vardır, çünkü daha fazlası onların böbrekleri için zararlıdır. Hem anne sütü hem de hazır mamaların içinde bir bebeğin ihtiyacı kadar tuz bulunur, bu yüzden bebeğinizin yiyeceklerine kesinlikle tuz katmamalısınız.

Şeker: Dişlerin kolayca çürümesine neden olduğu ve obezite hastalığına yol açtığı için bebeğinizin yemeklerine şeker eklemekten kaçının. Eğer bebeğinizin herhangi bir yiyeceğini tatlandırmanız gerekiyorsa, içine hazır mama veya anne sütü katabilirsiniz.

Bal: Dişlerin çürümesine neden olmasının yanı sıra balın içindeki bakteriler ciddi düzeyde gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Bal, sadece bir yaşın üzerindeki bebekler için uygun bir besindir.

Kuruyemiş: Beş yaşın altındaki hiçbir çocuğa kesinlikle bütün bir kuruyemiş tanesi vermemelisiniz, çünkü bu tip taneli gıdalar kolayca; çocukların boğazına kaçabilir. Ayrıca, ailenizde yer fıstığına alerjisi olduğu bilinen kişiler varsa, çocuğunuza, üç yaşına gelene kadar fıstık içermeyen gıdalar yedirmeye dikkat edin.

Çay ve kahve: İkisi de kesinlikle çocuklar için uygun içecekler değildir. Gazlı içecekler de dahil olmak üzere kafein içeren her türlü içecek uyku düzeninde bozukluk yaratır. Ayrıca, çay ve kahve vücutta demir emilimini de azaltır.

bebege verilmeyecek besinlerŞişe suyu: Bazı şişe sularının içeriğinde bebekler için gereğinden fazla sodyum ve mineral bulunur. Şişenin üstündeki etikette, ‘Bebeklerin içmesi için uygundur’ uyarısının olmasına dikkat edin.

Şekerli içecekler: içlerinde yüksek oranda şeker veya yapay tatlandırıcılar bulunduğundan, sulandırılarak içilen konsantre meyve suları, gazlı içecekler ve `milkshakeler bebekler için uygun içecekler

İnek sütü: Bebeğiniz bir yaşını doldurmadan, ona kesinlikle inek sütü vermeyin. Bir yaşın altındaki bebekler, inek sütündeki proteini henüz sindiremezler ve ayrıca içindeki bazı mineraller bebeğinizin böbreklerine zarar verebilir.

Kabuklu deniz ürünleri: Altı ayın üzerindeki birçok bebek, pişmiş kabuklu deniz ürünü yiyebilir. Fakat, ne küçük bebeklere ne de çocuklara pişmemiş, çiğ halde kabuklu deniz ürünü yedirmeyin, çünkü gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Keçi veya koyun sütü: inek sütüyle aynı sebepten dolayı bir yaşın altındaki bebeklerin keçi veya koyun sütü içmesi uygun değildir. Bir yaşını geçmiş bebeklerse, pastörize edilmiş olması şartıyla bu sütleri içebilirler.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.