Besleme Önerileri ve Bazı Problemler

beslenme onerileri ve bazi oneriler

  • Doktorunuz onaylayana kadar bebeğinizi inek sütü ile beslemeyiniz. (inek sütü bebeğinizin ihtiyacı olan bütün besleyici gıdaları içemez. Ayrıca, birçok bebeğin gelişmemiş sindirim sistemi, inek sütünü sindirmekte zorluk çekecekleri anlamına gelir. Çoğunlukla bu, bebek bir yaşına gelinceye kadar onaylanmaz.)
  • Bebeğiniz bir biberonu kullandıktan sonra, o temizlenip, sterilize edilmeden tekrar kullanmayınız. Ayrıca, taze süt ve mamaları ılıştırmayı unutmayınız.
  • Bebeğinizin şişesini mikro-dalga fırında ısıtmakta ısrarcıysanız, şişeyi hızlı bir şekilde çalkalamadan denemeyiniz. (Bazı araştırmalar bebek mamalarının mikro dalga fırınlarda ısıtılmasının besin gıdaların’ ve vitaminlerini yok ettiğini bulmuştur. Mikrodalgayı pediatristinizle tartışın.)
  • Eğer bebeğiniz geğirmiyorsa, avucunuzla bebeğin omuzunu daire şeklinde ovalamayı deneyin.
  • Eğer bebeğiniz sıklıkla kusuyorsa, kendi omzunuza bez koymak yerine, bebeğinize önlük giydirmeyi düşünün. Bebeğiniz geğirirken bezi üstünüze çekin. Ancak, bebeğinizin önlük içerisinde uyumasına izin vermeyin.

bebek beslenmesi

Besleme İle ilgili Problemler

  • Reflü: Bazı bebekler içtikleri her şeyi kusacak gibi olurlar. Böyle bir gelişme olursa pediatristinize danışınız.
  • Pilor Stenozu: Bu cerrahi yolla tedavi edilebilir; bebeğin etkin bir şekilde mermi gibi kusmasına yol açan ciddi bir problemdir.
  • Kontrolü ele alma: Bebeğinize doğru bir şekilde bakmayı öğrenmek, birkaç gününüzü, bir ya da iki haftanızı alabilir. Eşiniz bebeğe, sütü doğru dürüst içmediği için öfkelenebilir. Pratik yaparak uygun tekniği bulacaktır.
  • Diğer önemli tıbbi noktalar: Yüzdeki veya ağızdaki anormallikler, mama ölçüsüzlüğü gibi tıbbi problemler beslemede problemlerle sonuçlanabilir. Yeni doğmuş bebekler için ishal, hızlı bir şekilde önlenebilen ciddi bir problemdir. Eğer bebeğinizin günün büyük bir kısmında altı kuru kalıyorsa, solgun görünüyorsa veya ağzı çizgi çizgi ve dili kuru görünüyorsa, pediatristinizi alarma geçirmelisiniz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.