Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

bebek bezi nasil degistirilirBul: Yeni doğan bebeklerin dışkıları genelde kötü kokmaz (biberonla beslenenlerinkinde koku olsa da). Bunun için koklayarak bunu ortaya çıkaramazsınız. Birçok anne parmaklarını bezin içerisine sokarak kırıntıların düşmesini saklarlar. Siz başka alternatif aramayı arzu edebilirsiniz (benim aradığım gibi). Bunun yerine elbisesini bir tarafa çekin ve dikizleyin.

Elbise çıkartma: Bebek giysisinin (iki parça takımlar hariç) fiziki yapısını kolayca anlamak mümkün değildir. Fermuarları, düğmeleri saklıdır ve çoğu çocuk giysisi açılmak istemez. Çocuk giysileri “git girmene izin vermeyeceğim” diye çığlık atacakmış gibi görünürler. Bebek giysileri hakkındaki her şeyi anlamak zorunda değilsiniz. Sadece matematik notunuz gibi aklınızda tutun.

Çoğu tek parça takımların çıtçıtları ya da ayakların birinde kasık alanının karşısında diğerine giden bir fermuar vardır. Bazı tekli takımların çıtçıtları ve fermuarları tamamen açılırken bazılarında paçada durur. Çıtçıtları ya da fermuarı açıp ayakları kibarca dizlerden bükerek dışarı çekin. Kıç kısmını bebeğin altına tıkın. Takımı tamamıyla çıkarmanıza gerek yok. Eğer bebeğiniz ayrıca tek parça iç çamaşırı giyiyorsa geriye doğru soyun.

bebek bezi

Bezi çıkarma: Kullandıktan sonra atılan bez kullanıyorsanız, sadece yapışkan iplerini geri doğru açın ve dikkatlice önden ve arkadan bezi çıkarın. Değişme masasını korumak için, bebeğin altını temizlerken bez üzerinde yatarak bırakabilirsiniz. Eğer normal bez kullanıyorsanız bağlarını açıp kaldırın.

Silme: Silme gereçleri ya da sıcak nemli bez kullanarak yavaşça alanı silip temizleyin. Oynamakta olan bebeğinizin altını silerken, bir elinizi mide üzerine koyarak dengede tutmak zorunda kalabilirsiniz. Erkeklerde ayakların altını yıkadığınıza emin olun. Kızlarda önden arkaya doğru silin ve vajina bölgesine dışkı kaçırmaktan sakının. Eğer bebeğinizin poposu kızarmış veya kırmızı ise pediatristiniz ya da eczacınızın direktiflerine göre ilaç kullanın. Bezleme: Çocuk bezini açın, bebeğinizin ayaklarını havaya kaldırın, bezi alta doğru ittirin, bebeğin ayaklarını indirin ve yapışkanları kapatın. En az iki parmak girecek kadar boşluk bırakın. Eğer bezi tam sıkmazsanız bebeğiniz elbisesinin her yerine birden işeyecektir ya da kaka yapacaktır. Çok fazla sıkarsanız, bebeğiniz rahatsız olacak ve çığlık atacaktır. Bebeğinizin elbiselerini tekrar giydirin.

Eğer bez gevşek ise, sızdırır; sıkı ise bebekler çığlık atarlar.

Bebeğinizin bezi her kaka yaptığında veya ıslattığında değiştirilmelidir. Bu, bebeği bez alerjisinden korumanın en iyi yoludur. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun( bebeğin ellerine bulaşmış ise bebeğinizin ellerini de yıkayın)

Bez Değiştirme Önerileri

  • Bebek bezi mendilleri birbirine yapışıktır ve teker teker kutudan çekmek zor olduğu için, bebeğiniz soymadan önce birkaç tane ayarlayın.
  • Sıradan bez mendilleri tuvalete atmayın. Tuvaleti tıkayacak-tır. Basınçlı su ile temizlenen süzgeçlerden alabilirsiniz.
  • Eklem aralarını baştanbaşa silmeyi unutmayın. Bu şekilde kızarıklıkları önlemiş olursunuz.
  • Kullanıldıktan sonra atılan kuru bir bebek bezi, çıkardığınız-da hatta bebeğinizin giysileri aracılığıyla buruşacaktır. Yaş olanlar süngerimsi ve kalın olacaktır.
  • Bebeğinizi asla tezgâh üzerinde, bez değiştirme masasında, küçük çocukların yakınında veya evcil hayvanların yanında yalnız bırakmayın.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.