Bebeğin Yorgan Bağımlılığı

bebegin yorgan bagimliligiBazı çocuklar yorganın bir köşesini emer. Bazı çocuklar da uyurken yorganı tortop edip, âdeta biriymiş gibi ona sarılarak uyur. Yorgan emme ve ‘yorgana sarılma bu çocuklarda zamanla yorgan bağımlılığına dönüşür. (Yorgan yerine yastık, yumuşak bir oyuncak da olabilir.)

Yorgan bağımlılığı olan çocuk, belli bir yorgana bağlanır, onu kullanmaya inatla direnir. Ana-baba başka yorgan vermek istediğinde hırçınlaşır, ağlar ve öfke nöbetleri geçirir. Yorgan bağımlılığı olan çocuk, bu bağımlılığını yedi sekiz yaşına kadar sürdürebilir.

Her çocuğun kendine özgü ayrı nedenleri vardır;

Ama yorgan bağımlılığının genel nedeni şu olabilir. Çocuk, karanlıkta yalnız yatmaktan korkmuş olabilir. Ana-babasınca uyumaya zorlanmış ya da uyuması için azarlanmış çocuk, daha kolay korkar. Çocuk, korkusunu hafifletmek için çevresinde tanıdık arar. Çevresinde en tanıdık olanı yorganıdır. Üstelik yorgan ısıtan, koruyan, kucaklayan, emziren bir anne gibidir.

bebek ve yorganYorgan bağımlılığı olan çocuk, uyurken anne ya da babasına sarılmış gibidir. Bazen yorganla konuşur. Çocuk için yorganını emmek ve yorganıyla konuşmak bebekliğine dönmektir. Bebek gibi yorganını emen ve yorganına sığınan çocuk, yalnızlıktan ve korkularından kurtulmaya çalışır.

Çocuğun yorganını emdiğinin ve ona sıkı sıkıya sarıldığının farkına varırsak, hiç telaşa kapılmadan, bunun bir bağımlılık olup olmadığını, bir süre onu izleyerek anlamalıyız.

Çocuğun yorgan bağımlısı olduğunu anlarsak bunun nedenlerini bulmalıyız. Karanlıkta uyumaktan korkuyorsa, odasına bir gece lambası koyabiliriz. Yalnızlıktan korkuyorsa, uyumasından önce yanında bir süre kalabiliriz, yumuşak bir oyuncağın’ yanına koyabiliriz ama bir süre sonra o oyuncağı almayı ihmal etmemeliyiz. Odasına yabancı olarak gördüğü bir şey koymuşsak onu kaldırabiliriz.

Buna benzer önlemler alarak onun bu bağımlılığını yenmesine yardım edebiliriz. Ama asla ve asla yorganını emdiği ve ona biriymiş gibi sarıldığı için çocuğu kınamamalı, azarlamamalıyız. Bu gibi kınayıcı ve cezalandırıcı tutumumuz onu daha çok korkutur; yorganını emmesini ve ona bağımlılığını artım. Unutmamalıyız ki bazen biz de kaygılarımızı azaltmak için kendimizi yatağa atıp yorganımıza sarılırız.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.