Yeni Doğanı Sakinleştirme ve Egzersiz Uygulamaları

yeni dogani sakinlestirirkenHamilelik boyunca anne karnında gelişimini sürdüren bebekler doğum sonrası büyük bir değişim yaşarlar. Anne karnında suyun içinde belli bir basınçta ve vücut sıcaklığında yaşarken bir anda hava boşluğuna doğmak, etraftaki sesleri, ışığı ve yabancı dokunuşları hissetmek bebeği ürkütür. Annede bir problem yok ise doğum sonrası ilk anlarda bebeğin olması gereken yer annenin kucağıdır. Doğum sonrası ilk yarım saat içinde bebeğin emzirilmesi önemlidir. Bebek iç güdüsel olarak annenin memesini kavrayarak emmeye başlar. Böylece anne ve bebeğin ilk tanışması yapılmış olur. Bebeğin dünyaya geldiği ilk anlarında annenin emzirmesinin hem anne bebek ilişkininin sağlam başlamasına hem annenin sütünün verimli ve sağlıklı gelmesine hem de bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığının ve gelişiminin düzgün olmasına katkısı olur.

Yapılması Gerekenler

yeni doganYeni doğan bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimini destekleyen birtakım hareketleri uygulayabilirsiniz. Bebeğinizi yatırıp izlediğinizde kollarını ve bacaklarını dizlerden ve dirseklerden kıvırarak vücuduna yakın tuttuğunu göreceksiniz. Yumruk halindeki elini çekip bıraktığınızda tekrar aynı pozisyona vücuduna yakın şekilde elini çekip tuttuğunu göreceksiniz. Bu hareketler sırasında duyabileceğiniz çıtırtı sesleri normaldir. Bebeğin kemik ve eklem yapısı tam olgunlaşmadığından bunların bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bebeğin kırkıncıgününden sonra egzersizler yaptırabilirsiniz. Özellikle asimetrik egzersiz dediğimiz uygulamalar bebeklerde sağ ve sol beyin lobunu eşit ölçüde uyardığı için mükemmel bir zihin gelişimi sağlayacaktır. Bebeğin karnının tok olması ve aradan yarım saat geçmesi gerekiyor. Bebek sırtüstü yatarken iki elini tutup yavaşça bir elini yukarı kulak hizasına diğer elini aşağıya sonra diğer elini aşağıya ve aşağıdaki elini yukarıya şeklinde 10 kere tekrarlayın. Sonrasında iki elini birlikte aynı anda yukarı ve aşağıya şeklinde 10 kere tekrarlayın. Sonrasında ellerini kollarını yanlara açıp tekrar ellerini kavuşturarak kucaklama hareketleri yaptırın. Sonrasında ayaklarından tutarak sanki yürüyormuş gibi bir dizini karnına doğru çektirip diğer ayağını aşağı çekin bisiklet pedalı çevirirmiş gibi bu hareketleri de 10 kere tekrarlayın.

Bebeğiniz ağlıyor ve sırt üstü kendini çok hırpalıyor ise yüzüstü çevirip yatırabilirsiniz. Yüzüstü pozisyon bebeklerin rahatladığı bir pozisyondur. Bir elinizle sırtına tempolu hafif vuruşlar yaparken diğer eliniz ile başını sakince tutup iki parmağınız ile bebeğin iki kaşının arasından yukarı doğru masaj uygulayabilirsiniz. Bu masaj bebeği sakinleştirir Bu hareketleri yaparken bebeği rahatlatacak sesler yapabilirsiniz. Eeeee ya da pişşpişş gibi sesler ile bebeğin rahatlamasını sağlar ve dizlerini karnına çekerek gazı da varsa çıkarmasına yardımcı olacaktır. Gene de sakinleşmezse kısa süre için bebeği kundaklamayı deneyebilirsiniz. Çünkü bebek anne karnında sıkışık yaşıyordu. Bebek dış ortamdaki ilk günlerinde kendini rahatsız hissedebilir. Bebeğin ilk anlarda sakinleşmesini beklemeyin. Bebek yaşamın ilk anlarında anneden çok ayrılmamalı ve annenin sıcaklığını ve kokusunu hissederse sakinleşir ve kendini güvende hisseder.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.