Yeni Doğan Bebeğin Odası Kaç Derece Olmalı?

Yeni bebeği olan anne babalar bebeğin banyosu, bebeğin kıyafetleri, bebeğin banyosu ve bebeklerini üşütmemek için bebeklerinin odasını kaç dereceye ayarlayacaklarına karar verebilmek için telaş ederler. Yeni doğan bebeğin odası ne çok fazla sıcak olmalı ne de soğuk olmalıdır. Soğuğun bebeğe zararı kadar sıcağın da bebek için zararı vardır.

Bebeğin vücut ısısını ayarlamak için bebeğin nasıl giydirildiği de önemlidir. Bazı ebeveynler bebeklerini üşütmekten korktukları için bebeklerini üst üste giydirerek terlemelerine ve hasta olmalarına sebep olabilir. Yeni doğan bebekler aşırı giydirildiklerinde ve aşırı derecede sıcağa maruz bırakıldıklarında sürekli uyumak isteyerek yeterli şekilde beslenme gerçekleştiremezler.

Bebeklerin Odası 20 – 24 Derece Arasında Olmalı
Bebek odası hazırlarken mutlaka oda içi ısı ölçer termometresi alınmalıdır. Odanın ısısı 20 – 24 derece olmalı 20 derecenin altında düşürüldüğünde soğuk olduğuna kanaat getirilmeli 24 derecenin üzerinde oda ısısı olduğunda da bu oda ısısının bebek için fazla geleceği bilinmelidir.
Prematüre bebeklerde durum biraz daha farklıdır. Normal zamanında doğmuş bebeklere göre oldukça küçük olan bu bebekler kendilerini hareketleri ile çok fazla ısıtamadıklarından dolayı prematüre bebeklerin odaları 23 derecenin altına kesinlikle düşmemelidir. Sadece anne sütü alırken 21 dereceye düşürülebilir.
Bebek Çok Fazla Giydirilmemelidir

Yeni doğan bebeğin odasının ısısı tam ayarında olduğu zaman kesinlikle bebekler çok fazla giydirilmemelidir. Çok fazla giydirildiğinde bu giyim tarzına alışacak olan bebek daha sonra az giydirildiği zaman vücudu üşüyecektir ve kolay hastalanmaya meyilli bir çocuk olacaktır. Çok giydirilen bebeklerde fazla giyinmekten dolayı hareket kabiliyetinde düşüklük olacağından dolayı bebeğin hareket edemeyerek ağlamasına sebep olmaktadır.
Gündüz hareket halinde olan bebeğin odası bir iki derece düşük tutulabilir. Çünkü gündüz hareket ettikçe kendi ısısı ile de ısınabilir. Fakat gece ısı her zaman aynı ve gündüzden biraz daha yüksek tutulmalıdır. Çünkü hareketsiz bir şekilde uyuyan bebeğin soğuk nedeni ile üşümesi biraz daha kolay olur. Bebeğin giysileri hem sağlıklı hem de iyi ısınabilmesi için pamuklu kumaşlardan seçilmelidir. Pamuklu kumaş hem bebeği sararak rahat hareket etmesini sağlayacak hem de bebeği ısıtacaktır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.