Yeni Doğanda Aşı

Yeni doğan bebeklerin hastalıklara karşı aşılanması şarttır. Bebek doğduğundan itibaren 24 aya kadar düzenli olarak tüm aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden dolayı tüm dışarıdan gelecek olan olumsuz etkenlere karşı açık haldedirler. Yani hastalanmaları oldukça kolaydır. Bu yüzden bebeklere karşı gelecek olan virüslere karşı daha önceden aşılanmaları şarttır. Bebeklerin en önemli aşıları birinci aydadır. Bebeğe doğduğu zaman daha hastane çıkışı yapılmadan Hepatit B1 aşısı yapılmaktadır.  Daha sonra aylara göre bebeklerin aşıları;

Aylarına Göre Aşılar

  1. Ay: Hepatit B aşısı
  2. Ay: Verem yani BCG aşısı (3, ayda veya 4 ayda yapılabilen aşıdır). Karma DBT (Difteri-Boğmaca- Tetanoz) + Çocuk Felci + HIB aşısı +  Konjuge Pnömokok aşısı – Rotavirüs aşıları bebeğe 2. ayda yapılmaktadır.
  3. Ay: Karma + Çocuk Felci + Hib aşısı + Rotavirüs ± Konjuge      Pnömokok aşısı yapılmaktadır.
  4. Ay: Karma + Çocuk Felçi + Hib aşısı + Hepatit B aşısı ± Konjuge     Pnömokok aşısı yapılır.
  5. Ay: Kızamık + Kızamıkcık + Kabakulak aşısı yapılır.
  6. Ay: Suçiçeği ± Pnömokok aşıları yapılır.
  7. Ay: Karma + Çocuk Felci ± Hib aşısı yapılmaktadır.

24 Ay: Hepatit A aşısı yapılmaktadır.

  1. Ay: Hepatit A aşısı yapılır.

İlkokul 1. sınıf: Karma (DT: Difteri-Tetanoz) + Çocuk Felci + Kızamık – Kızamıkcık – Kabakulak aşısı + Suçiçeği aşısı yapılmaktadır.

doctor does injection child vaccination baby

Aşıların Yan Etkileri

Bebeklik çağında bebeklere yapılan tüm aşılarda bebeğin aşı yapıldıktan bir müddet sonra biraz ateşlenmesi oldukça doğaldır. Aşıdan sonra enjeksiyon yerinde oluşan ağrının bebeği bir miktar rahatsız ettiği görülebilir. Bazı çocuklarda görülen aşıdan sonra kusma, iştah kaybı ve uyuklama her bebekte olmadığı gibi bu belirtilerin yoğun bir şekilde görüldüğü bebekler mutlaka kısa sürede doktora götürülmelidir.

Aşı yapıldıktan sonra enjeksiyon yerindeki ağrı ve bebekte yükselen ateş ebeveynleri rahatsız edebilir. çocuğu da rahatsız eden bu belirtiler için bebeğe küçük dozlarda belirli aralıklarla ağrı kesici şurup veya ağrı ve ateş düşürücü fitil verilebilir.

 

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.