İlaç Kutunuzun İçeriği

ilac kutunuzun icerigiHer çocuklu evde bulunması gereken değişik tıbbi gereçler vardır. Çoğu pahalı değildir. Genel bir kural olarak daima herhangi bir ilacı bebeğinizin üzerinde kullanmadan önce pediatristinize kontrol ettirmek en iyisidir. Yalnızca bu ilaçları evinizde bulundurmayın ayrıca bunların kullanımını da bildiğinizden emin olun. İlaçları kilitli bir yerde saklayın.

Öneri:  Bebeğinize aynı anda birkaç ilaç birden verirken dikkatli olun. Bebeğinizin kullandığı ilaçları doktorunuza bildirin ve herhangi bir ilaç etkileşiminde eczacınızı arayın.

Bebeğiniz için ilaçlar:

Analjezik: Analjezikler acı dindiren ilaçlardır. Aspirin, asetarninofen, ibuprofen bir kaçıdır. Bir kural olarak 13-19 yaş arası da dahil hiçbir çocuğa aspirin verilmemelidir. Çünkü bu reye’s sendromuna neden olabilir (aşağıya bakınız).

Bebeğnizin diş etleri için anestejik içeren ve geçici olarak rahatlatan ve kolayca bulunabilen merhemlerden almak isteyebilirsiniz.

Antipiretik: Antipiretik ateş düşürmek için kullanılan ilaçlardır. Aşağıda listelenmiş analjezikler bu sıfatla kullanılır.

Ateş Düşürücüler: Asprin ve ibuprofen değişik klinik durumlarda ortaya çıkan şişmelerin ağrısını dindirmede yardımcı olarak kullanılır. Asetaminofen bir ateş düşürücü ilaç değildir.

bebekler ve ilaclarSoğuk Algınlığı ve Grip ilaçları: Doktor onayı olmadıkça kullanılmamalıdır. Bu tür kolayca bulunabilen ilaçlar akan bir burnu tedavide, öksürme ve diğer soğuk algınlığı ile ilgili semptomlarda hastalığı geçirmede yardımcı olur. Birçok bileşeni mevcuttur. Doktorunuza danışın.

Antifungals: Muhtemelen bebeğinizin koltuk altında gelişen mantarları nasıl tedavi edeceğinizi daima merak ettiniz. Antifungal kremleri ve merhemleri kasık veya bebek bezi kızarıklarının tedavisinde oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeklerin boyun altlarında ve kollarının altında kızarıklıklar gelişebilir.

Antibiyotikler: Peditiatristiniz tarafından reçeteyle yazılmadıkça asla çocuğunuza verilmemelidir. Diğer yandan rahatlıkla bulabileceğiniz antibiyotikler kesik ve sıyrık tedavilerinde yardımcı olabilir. Kulak ve göz için antibiyotik damlalar yerel enfeksiyonlarla savaşmak için pediatristiniz tarafından reçeteyle verilebilir.

Emetik: Şurup gibi bir sıvıdır. Zehirlenme gibi durumlarda kusturmak için kullanılır. Kolaylıkla satın alınabilir.

Bazı zehirlenme durumlarında hastayı kusturmak durumu daha da zor hale sokabilir. Ancak bu gibi durumlarda tedaviye öncelik vermek için pediatristinizi ya da yerel zehirlenme merkezini arayınız.

Arı Sokma Donatısı: Çok nadir, bir bebek ciddi bir sokmadan acı çeker. Arı sokma donatısı epinefrin içeren bir şırıngadır. Çok önemli durumlarda kullanılır. Örneğin: Bebeğiniz güçlükle nefes alıyorsa. Bunu reçeteye yazması için ve nasıl kullanılacağı konusunda sizi bilgilendirmesi için doktorunuza rica edin.

Merhemler: Çatlamış dudaklar için petrol jölesi ve bebek bezinden kaynaklanan kızarıklar için kremler gereklidir. En iyi ürünün hangisi olduğu konusunda doktorunuzun profesyonel düşüncesini alın ve satın almadan önce bunların nasıl kullanılacağını öğrenin.

Diğer İlkyardım Malzemeleri

İlaç damlalığı:

İlaçları bebeğinize vermek için buna ihtiyacınız olacak.

Burun aspiratörü: Bu burnunu henüz kendi kendine temizlemesini bilmeyen miniğinize oldukça pratik gelebilir.

Termometre: El altında bir rektum termometre bulunmalıdır, elverişli ve kullanımı kolaydır. Bunun yanında oldukça pahalı fakat o kadar da güvenilir olmayan elektronik kulak termometreleri vardır.

Bandaj: Küçük bebeklerin de bandaja ihtiyacı olabilir.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.