bebek aşılarıBebeğin aşıları ne zaman yaptırılmalı?

Bebeklerde aşı zamanları

Bebeğinizin aşılarını düzenli ve zamanında yaptırmanız son derece önemlidir. bu tarihleri aklınız da tumanız zor olabilir. buradan edneceğiniz aşı takvimi ile artık aşı zamanlarını kaçırmayacak minik yavrunuzu gastalıklardan koruyabileceksiniz. Bu konuda bağlı olduğunuz sağlık ocağından da bilgi alabilirsiniz.

Bebek aşı zamanları:

bebek aşıları 480x434

Kişilerin hasta olmasını sağlayan mikropları zayıflatarak vücuda verilmesi verilemesine aşı denmektedir. Aşıların koruyucu bir etki göstermesi için özellikle bebek aşılarının gerekli zaman aralıklarında yaptırılması gerekmektedir. Böylece bebekler herhangi bir hastalık geçirmeden mikrop ve bakterilere karşı direnç göstermiş olacaklardır. Aşılama takvimine sadık kalınması önemli bir konudur. Sadık kalınmaz ise bebek aşılanmadan önce hastalık geçirirse hastalığı daha ağır bir şekilde geçirmesine sebep olacaktır. Her aşı kendi için de ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

Yeni doğan bebekler doğduğun da anneden gelen antikorlar sayesin de pek çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olarak doğarlar. Ancak kısa bir süre sonra bu bağışıklık geçecektir. Bebek aşıları yapılmamış bebeklerde ilerleyen yıllar da boğmaca, kızamık, çocuk felci gibi hastalıklarla karşılaşılması mümkündür. Hatta bu hastalıklardan ölen bebek ve çocuklara rastlanmaktadır. Aşılama sonucunda görülen en iyi sonuç çiçek hastalığına karşı olan mücadeledir. Pek çok çocuğu hastalıktan ve ölüm riskinden kurtarmıştır.

Günümüzde ki teknoloji her alan da hayatımız da yer almaktadır. Özellikle aşılar da ileri teknoloji ile üretilen aşıların yan etkileri yok denebilecek kadar azdır. Aşı olan bebekler de yan etki olarak genellikle aşı yerinde şişlik ve kızarıklık oluşmaktadır. Bunu dışında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Bebek aşılarının aşı takvimine uygun olarak yaptırılması çok önemlidir. İleri de karşılaşılacak hastalıklara karşı bebekleri korumasında önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Aşılar zaten bebeklik ve çocukluk dönemlerin de ağır geçirilen ve kalıcı olarak hasarlar bırakan pek çok hastalığın koyucusu olmaktadır.

Ülkemizde sağlık bakanlığının uygulamış olduğu aşı takvimine göre, bebek aşıları ilk bir yaş için de üç kez hepatit b, bir kez BCG, üç kere de karma aşı, dört kere pnörnokok aşısı, bir kez de kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılmaktadır. Bir de sağlık bakanlığının takvimin de bulunmayan ama ülkemizde ruhsatlı bulunarak yapılması gereken aşılar vardır. Bunları; suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır. Bu aşılar bebeklerinize ileri de bu hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak için yapılması uygun görülmektedir.

Bebek aşıları
Bebeğin aşıları
Yeni doğan bebekte aşı
Bebekte aşılarının önemi
Aşıların yan etkisi var mı
Bazı aşılar Türkiye'de neden uygulanmıyor?
bebek aşıları

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

 aileHekLogo4 Sağlık Personeli Ataması   Sağlık Personeli Ataması