Bebek aşı takvimi

Bebeğin aşıları ne zaman yaptırılmalı?

Bebeğinizin aşılarını düzenli ve zamanında yaptırmanız son derece önemlidir. bu tarihleri aklınız da tumanız zor olabilir. buradan edneceğiniz aşı takvimi ile artık aşı zamanlarını kaçırmayacak minik yavrunuzu gastalıklardan koruyabileceksiniz. Bu konuda bağlı olduğunuz sağlık ocağından da bilgi alabilirsiniz.

Bebek aşı zamanları:

Bebeğinizin doğum bilgilerini aşağıdaki forma girip aşı tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Aşı takvimi formu

Kişilerin hasta olmasını sağlayan mikropları zayıflatarak vücuda verilmesi verilemesine aşı denmektedir. Aşıların koruyucu bir etki göstermesi için özellikle bebek aşılarının gerekli zaman aralıklarında yaptırılması gerekmektedir. Böylece bebekler herhangi bir hastalık geçirmeden mikrop ve bakterilere karşı direnç göstermiş olacaklardır. Aşılama takvimine sadık kalınması önemli bir konudur. Sadık kalınmaz ise bebek aşılanmadan önce hastalık geçirirse hastalığı daha ağır bir şekilde geçirmesine sebep olacaktır. Her aşı kendi için de ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

bebek aşıları

Yeni doğan bebekler doğduğun da anneden gelen antikorlar sayesin de pek çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olarak doğarlar. Ancak kısa bir süre sonra bu bağışıklık geçecektir. Bebek aşıları yapılmamış bebeklerde ilerleyen yıllar da boğmaca, kızamık, çocuk felci gibi hastalıklarla karşılaşılması mümkündür. Hatta bu hastalıklardan ölen bebek ve çocuklara rastlanmaktadır. Aşılama sonucunda görülen en iyi sonuç çiçek hastalığına karşı olan mücadeledir. Pek çok çocuğu hastalıktan ve ölüm riskinden kurtarmıştır.

Günümüzde ki teknoloji her alan da hayatımız da yer almaktadır. Özellikle aşılar da ileri teknoloji ile üretilen aşıların yan etkileri yok denebilecek kadar azdır. Aşı olan bebekler de yan etki olarak genellikle aşı yerinde şişlik ve kızarıklık oluşmaktadır. Bunu dışında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Bebek aşılarının aşı takvimine uygun olarak yaptırılması çok önemlidir. İleri de karşılaşılacak hastalıklara karşı bebekleri korumasında önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Aşılar zaten bebeklik ve çocukluk dönemlerin de ağır geçirilen ve kalıcı olarak hasarlar bırakan pek çok hastalığın koyucusu olmaktadır.

Ülkemizde sağlık bakanlığının uygulamış olduğu aşı takvimine göre, bebek aşıları ilk bir yaş için de üç kez hepatit b, bir kez BCG, üç kere de karma aşı, dört kere pnörnokok aşısı, bir kez de kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılmaktadır. Bir de sağlık bakanlığının takvimin de bulunmayan ama ülkemizde ruhsatlı bulunarak yapılması gereken aşılar vardır. Bunları; suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır. Bu aşılar bebeklerinize ileri de bu hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak için yapılması uygun görülmektedir.

Karma Aşı Ateş Yapar Mı?

Bebekler doğdukları andan başlayarak 24 aya varıncaya kadar mutlaka bebek aşı takvimi takip edilerek aşılanmalıdır. Bebekler aşılanma süreçlerinde yapılan aşılar sebebi ile birkaç saat ateşleri yükselebilir. Anne ve babaları bu ateşlenme ne kadar telaşa soksa da aslında bu ateş bir enfeksiyondan dolayı değil yapılan aşının özelliğinden dolayı oluşmaktadır. Ateşlenen bebekte hafif ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla bu ateş kısa bir süre içerisinde geçmektedir.

En fazla ateş yapan aşıların arasında olduğu sanılan karma aşı aslında diğer aşılar kadar ateş yapabilmektedir. Hatta bazı bebeklerde karma aşıdan sonra hiç ateş görülmemektedir. Karma aşıların ve diğer aşıların yapılma zamanları bebeğin hangi ayda bu aşıları yaptıracağına uzman çocuk doktoru tarafından karar verilmelidir.

Gelişmiş ülkelerde daha fazla görülen bebek aşıları uygulaması ile yapılan çeşitli aşılar yüzünden gelişmiş ülkelerde daha az bebek ölümleri ve bebek hastalıkları görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde artık hastanelerde doğumdan sonra aşı takvimi uygulaması neredeyse bir kural haline getirilerek bebeğin sağlığı doğduğundan itibaren koruma altına alınmaktadır.

Bebek aşıları
Bebeğin aşıları
Yeni doğan bebekte aşı
Bebekte aşılarının önemi
Aşıların yan etkisi var mı
Bazı aşılar Türkiye’de neden uygulanmıyor?
bebek aşıları

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Çocuğuma yaptırmış olduğumuz aşının izin 4 aydan beridir çıkmadı bir önceki çocuğumda bu kadar uzun sürmemişti. Aşıyı tekrar vurdurmamız gerekir mi yoksa birkaç ay daha beklememiz mi gerekir?

0 0

Bebeğimizin 3 aylık aşılarını yaptıracağız fakat aşı ertelemek bir soruna sebebiyet verir mi? Bebeğimiz 3 aylık oldu fakat bebeğimiz yeni bir hastalıktan kurtuldu ve endişeliyiz ne yapmamız gerekiyor?

 asu aykın 19 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimiz 6 aylık olana kadar yaptırmamız gereken aşılar nelerdir? Ve bu aşılar hakkında detaylı bir bilgi alabilir miyim? Yan etkileri var mıdır? Ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

0 0

Aşıdan sonra bebekte dikkat edilmesi gereken bir şey var mı? Yani vurulan her aşı için sonrasında oluşabilecek bir yan etkinin belirtileri doktor ya da aşıyı vuran kişi bunları belirtiyor mu?

 aleyna ala 15 Ekim 2017 Cevapla
0 0

Bebeklere yaptırılan aşıların bir sağlık probleminden ötürü yapıldığını ya da bir sağlık problemine önlem almak için yapıldığını biliyorum fakat yan etkileri var mıdır?

 ırmak taş 11 Ekim 2017 Cevapla
1 0

Sağlık bakanlığında yayınlanan aşı takvimine öylece uymak yerinde bir karar olur mu çünkü bebeğimizin sağlık durumunu tam anlamıyla bilmediğimizden dolayı yanlış bir şeyle karşı karşıya kalmak beni korkutuyor.

0 0

Bebeklerin Aşıları ne sıklıkla yapılıyor bunun için aşı takip çizelgesi oluşturmak bize fayda sağlar mı ve bu aşıların her biri için doktora gözükmek gerekli midir? Her hangi bir sağlık ocağından bunları yaptırabilir miyiz?

0 0

Yeni doğan bebek aşıları her ay var mı bunlar nelerdir? Ve dikkat edilmesi ve zamanı kesinlikle aşılmaması gereken aşılar hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim…

 sevda eren 29 Eylül 2017 Cevapla
0 0

Ben bebeğimin aşılarını düzenli olarak yaptırdım. Bebeğinin sağlıklı bir geleceğe sahip olmasını isteyen her ebeveyn aşılarını düzenli olarak yaptırmalı ve bebek aşı takvimi ile de takip etmelidir.

 esra baş 30 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bu bebek aşı takvimleri iyi ki varlar. Bu sayede bebeğimin eksik bir aşısı kalmamış oluyor. Ve takip etmeyi kolaylaştırıyor.

 kezban toprak 29 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Torunuma aşı takvimine göre aşı vuruyorlar. Bu aşıların tarihlerinin geçip geçmediği konusunda herhangi bir denetleme yapılıyor mu?

 fatime kurnaz 10 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimin aşı takvimini kaybettim. Neyseki sağlık ocaklarımız da kendileri kayıt altına aldıklarından bebeğimin aşılarının ne zaman vurulduğunu kaybetmemiş oldum.

0 1

7 aylık hamileyim. Bebeğim için hamilelik döneminde herhangi bir aşı yaptırmam gerekir mi?

 ayşe özcan 5 Temmuz 2017 Cevapla
0 0

Bebeğimin aşılarını düzenli olarak yaptırıyoruz ve zamanını takıp ediyoruz. Sağlık ocağında gerçekten çok özenli ve ilgiler. Umarım bebeğim ilerde çok sağlıklı olur.

1 0

İyi günler. Bebeğime iki gün önce polio aşısı vuruldu. Ateşi çıkmıştı ve sürekli huzursuzdu. bugün biraz daha iyi bu şekilde olması normal mi? Doktora gitmeye gerek var mı?

 Feride hocali 29 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Benim bebeğimin aşılarını düzenli olarak yaptırıyoruz fakat bu aşıların yan etkileri konusunda tereddutumüz var. Yaptırmak mi daha mantıklı yoksa yaptirmamak mi. Sonucta asi yan erkisi olma orani da hastalifin cikma orani da galiba arasında çok fark yok.

0 0

bebekler için aşıların bazı doktorlardan sakıncalı olduğnu bende duydum ama bebeğimin aşılarının hepsini yaptırdım çünkü zararından çok yararının olduğunu düşünüyorum nedense

0 0

Bebeğime her aşı yaptırdığımda mutlaka ateşi yükseliyor acaba bebeğimin ateşinin yükselmemesi için yapabileceğim bir şeyler yok mu bebeği aşıya götürmeden önce ağrı kesici ateş düşürücü ilaç içirsem yararlı olur mu bebeğimin gelecek hafta başında aşısı var acil cevap verirseniz sevinirim

0 0

Ben daha dün internette aşıların yapılma zorunluluğu kalkmış diye yazı okudum. Mahkemeler aşı yapma zorunluluğunu kaldırmış galiba. Öyleyse bu aşılar çok zorunlu değil mi. Bebek için çok önemli gerekliyse mahkeme neden bunları zorunluluktan çıkardı?

 Gülten Onur 6 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Bazıları bebek aşılarının yaptırılmaması gerektiğini söylüyor. Ben bebeğime aşılarını yaptırıyorum ama bir yandan da sakıncalı olacak diye korkuyorum.. acaba sonradan bşr sorun olur mu.