Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_vt6btqjahfom6jee7mfa5c01h5, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/bebekl/public_html/wp-content/themes/turkuaz/functions.php on line 2
Bebek aşı takvimi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi - bebekler, bebek beslenmesi, bebek gelişimi

Bebek aşı takvimiBebeğin aşıları ne zaman yaptırılmalı?

Bebeklerde aşı zamanları

Bebeğinizin aşılarını düzenli ve zamanında yaptırmanız son derece önemlidir. bu tarihleri aklınız da tumanız zor olabilir. buradan edneceğiniz aşı takvimi ile artık aşı zamanlarını kaçırmayacak minik yavrunuzu gastalıklardan koruyabileceksiniz. Bu konuda bağlı olduğunuz sağlık ocağından da bilgi alabilirsiniz.

Bebek aşı zamanları:

 

Bebeğinizin doğum bilgilerini aşağıdaki forma girip aşı tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Hesapla

 

Kişilerin hasta olmasını sağlayan mikropları zayıflatarak vücuda verilmesi verilemesine aşı denmektedir. Aşıların koruyucu bir etki göstermesi için özellikle bebek aşılarının gerekli zaman aralıklarında yaptırılması gerekmektedir. Böylece bebekler herhangi bir hastalık geçirmeden mikrop ve bakterilere karşı direnç göstermiş olacaklardır. Aşılama takvimine sadık kalınması önemli bir konudur. Sadık kalınmaz ise bebek aşılanmadan önce hastalık geçirirse hastalığı daha ağır bir şekilde geçirmesine sebep olacaktır. Her aşı kendi için de ciddi bir öneme sahip olmaktadır.

bebek aşıları

Yeni doğan bebekler doğduğun da anneden gelen antikorlar sayesin de pek çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olarak doğarlar. Ancak kısa bir süre sonra bu bağışıklık geçecektir. Bebek aşıları yapılmamış bebeklerde ilerleyen yıllar da boğmaca, kızamık, çocuk felci gibi hastalıklarla karşılaşılması mümkündür. Hatta bu hastalıklardan ölen bebek ve çocuklara rastlanmaktadır. Aşılama sonucunda görülen en iyi sonuç çiçek hastalığına karşı olan mücadeledir. Pek çok çocuğu hastalıktan ve ölüm riskinden kurtarmıştır.

Günümüzde ki teknoloji her alan da hayatımız da yer almaktadır. Özellikle aşılar da ileri teknoloji ile üretilen aşıların yan etkileri yok denebilecek kadar azdır. Aşı olan bebekler de yan etki olarak genellikle aşı yerinde şişlik ve kızarıklık oluşmaktadır. Bunu dışında herhangi bir yan etki görülmemektedir. Bebek aşılarının aşı takvimine uygun olarak yaptırılması çok önemlidir. İleri de karşılaşılacak hastalıklara karşı bebekleri korumasında önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Aşılar zaten bebeklik ve çocukluk dönemlerin de ağır geçirilen ve kalıcı olarak hasarlar bırakan pek çok hastalığın koyucusu olmaktadır.

Ülkemizde sağlık bakanlığının uygulamış olduğu aşı takvimine göre, bebek aşıları ilk bir yaş için de üç kez hepatit b, bir kez BCG, üç kere de karma aşı, dört kere pnörnokok aşısı, bir kez de kızamıkçık, kabakulak aşısı yapılmaktadır. Bir de sağlık bakanlığının takvimin de bulunmayan ama ülkemizde ruhsatlı bulunarak yapılması gereken aşılar vardır. Bunları; suçiçeği ve hepatit A aşılarıdır. Bu aşılar bebeklerinize ileri de bu hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmak için yapılması uygun görülmektedir.

Bebek aşıları
Bebeğin aşıları
Yeni doğan bebekte aşı
Bebekte aşılarının önemi
Aşıların yan etkisi var mı
Bazı aşılar Türkiye’de neden uygulanmıyor?
bebek aşıları

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Gülten Onur 6 Mayıs 2017 Cevapla
0 0

Bazıları bebek aşılarının yaptırılmaması gerektiğini söylüyor. Ben bebeğime aşılarını yaptırıyorum ama bir yandan da sakıncalı olacak diye korkuyorum.. acaba sonradan bşr sorun olur mu.

0 0

Ben daha dün internette aşıların yapılma zorunluluğu kalkmış diye yazı okudum. Mahkemeler aşı yapma zorunluluğunu kaldırmış galiba. Öyleyse bu aşılar çok zorunlu değil mi. Bebek için çok önemli gerekliyse mahkeme neden bunları zorunluluktan çıkardı?

0 0

Bebeğime her aşı yaptırdığımda mutlaka ateşi yükseliyor acaba bebeğimin ateşinin yükselmemesi için yapabileceğim bir şeyler yok mu bebeği aşıya götürmeden önce ağrı kesici ateş düşürücü ilaç içirsem yararlı olur mu bebeğimin gelecek hafta başında aşısı var acil cevap verirseniz sevinirim

0 0

bebekler için aşıların bazı doktorlardan sakıncalı olduğnu bende duydum ama bebeğimin aşılarının hepsini yaptırdım çünkü zararından çok yararının olduğunu düşünüyorum nedense