Aşıların Yan Etkisi Var mıdır?

Her ne kadar aşılar çeşitli hastalıkların vücuda girmesini engelleme ya da o hastalıklara karşı bağışıklık kazandırma amaçlı uygulansa da nihayetinde vücuda sirayet eden birer yabancı maddedirler.

Ağızdan alınan şurup ve yahut hapların iğneli versiyonu olan aşılar da vücutta bazı alerjik reaksiyonlar oluşturabilir, fakat bu yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar anormal bir durum değildir, bünyeye göre aynı alerjik reaksiyonlar su içerken de, yemek yerken de görülebilir.

Aşıları yan etkileri

Aşının yan etkileri nasıl anlaşılır ?

Aşıların yan etkileri vücudun aşı içeriğine verdiği tepkilere göre değişiklik gösterebilir, fakat bir çocuk doğduğu zaman mutlaka yapılması gereken aşılar vardır, bu aşılar yapılmadan önce bebeğinizin alerjik reaksiyonları olup olmadığı test edilir ve ona göre uygulanır.

Yani herhangi bir hastalığa karşı aşı olurken, aşının etkin maddesine alerjinizin olup olmadığını zaten biliyor olacaksınız.

Öte yandan bir aşı diğer türevleri olan tablet haplardan ve şuruplardan çok farklıdırlar. Dünyada onlarca kez, milyonlarca kişiye uygulanmış, her türlü sağlık test ve aşamalarından geçirilmiştir. Bu sebeple tüm alerjen ve yan etkileri, farklı bünyeler üzerindeki semptomları tek tek bilinmektedir.

O yüzden kız ya da erkek çocuklarda bilinen herhangi bir hastalık ve alerji yok ise, en önemlisi doktorunuz tarafından aksi önerilmiyorsa, zorunlu ya da dönemsel aşılarınızı mutlaka olmalısınız çünkü aşıların yan etkileri sağlayacak olduğu fayda yanında çok önemsizdir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.