Bazı aşıların ülkemizde uygulanmama sebepleri nelerdir?

Çeşitli hastalıklar dönemsel ya da sürekli olarak dünyanın her yerinde, salgın olarak ortaya çıkabilir. Bu virüslere ya da mikroplara karşı alınan en etkili önlemlerden birisi aşıdır, aşılar hangi yaşta olursaız olun vücudunuza bağışıklık kazandırır, hastalığı vücuda tanıtır ve nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretir.

O halde dünyada yapılan bir aşı ülkemizde neden yapılmaz ?

Bunun sebebi o kadar çoktur ki bazılarını;

*      Aşıların yeni üretilmiş ve gerekli testlerden geçememiş olması

*      Maliyetlerinin Sağlık Bakanlığı’na göre çok yüksek olması

*      Ülkemizde gerekli izin ve ruhsatları almaması

*      Bazı aşıların o bölgenin hastalıklarına göre üretilmiş olması olarak sıralanabilir.

Ülkemize yeni giren aşılar nelerdir ?

Örnek olarak grip aşısı ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu kılınmamıştır ve çeşitli ilaç firmaları tarafından ya Türkiye’de üretilir ya da ithal edilir ve sadece iğne ile kol kaslarına enjekte edilerek uygulanır. Fakat Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde burundan lazer püskürtme ile de grip aşısı yapılabilmektedir.

Lazer ile grip aşısı Türkiye’de daha yeni ruhsat almış bir uygulama yöntemidir ve ülkemize de çok yakında gelecektir.

Ülkemize daha yeni giren bir diğer aşı da gerekli dünya uygulamalarından, Sağlık Bakanlığı testlerinden tam not alarak girmiş bir aşıdır. Çocuklarda menenjit tedavisinde kullanılan bu meningokok aşısı dünyada uzun, ülkemizde ise çok kısa bir süredir uygulanmaktadır.

Ülkemize henüz giriş yapmamış aşılar çocuğunuz için bir eksik mi ?

Dünyada uzun yıllardır kullanılan,ülkemize ise henüz giriş yapmamış çeşitli aşılardan ailelerimizin kesinlikle kaygılanmaması gerekiyor. Çünkü bir aşı eğer bebekler, çocuklar ya da yetişkinler üzerinde gerekli ise zaten üretimleri yapılıp Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmaktadır. Yeni bebek sahibi olmuş bir ailenin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi, doktorun aşı takvimine tamamen uyması, tavsiyelerine ve yönlendirmelerine kulak asmasıdır.

Zaten çeşitli hepatit, menenjit, grip ya da suçiçeği aşıları çocuk ve bebekler üzerinde zorunlu ya da isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır. Bu sitede bebek aşıları hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.