Bebeğinizle Oyun Oynamanın Önemi

bebeginizle oyun oynamanin onemiÇok yakın bir zaman önce, bebeğiniz gözünü zorlukla açabiliyordu. Birkaç ay sonra, oynamak için tamamıyla hazır!

“Bütün uykusuz geceler, beni bebeğin hiçbir yere götürmeyeceğine inandırdı. Birden fazla bebek sahibi olma düşüncesine düşmandım. Hatta tutarlı olmak için eldekini de tutma fikrine de düşmandım, Sonra birdenbire, oğlum kıkırdamaya ve benimle oyun oynama başladı. Bu bütün farkı gösterdi.”

Bu noktaya kadar bebeğinize kırılabilir bir obje olarak davranmış almalısınız. Derisi kâğıt inceliğinde göründü, yumuşak ve sarkık kol ve bacakları, kolaylıkla kırılabilir gibiydi. Ancak üç aylık bir bebekle zaman harcamak, sizi onların dikkatlice tutulmaktan başka şeylere de ihtiyaç duydukları konusunda ikna edecektir. İlgi için deli olurlar ve dokunma, eğlence isterler:

Oyun neden önemli?

bebekle oyun oynamaOyun bebekler için gereklidir. Sizi ve bebeğinizi birbirinize yakınlaştır. Bebeğinize bir ilişki içerisinde olmanın ne olduğunu öğretin Sonsuza kadar kullanacağı kişilerarası becerilerin oluşumunu Sağlar. Sosyalleşmeye yardımcı olur. Etrafıyla etkileşimde, yeni bir ortama ya da nesneye alışmasına da yardımcı olur.

Bebeğinize karşı sert olmanızla ilgili bir sürü problem var.

Meselenin yardımcı ana noktalarına bir bakalım:

Bebeğinizi asla havaya doğru atmayın: Bebeğiniz bundan hoşlanıyor gibi görünse de, bebeğinizi atmayla sallama, sarkma, sıçratma bebeğinizin başında, gözlerinde, boynunda önemli hasarlara neden olabilir.

Bebeğinizin neyin eğlenceli neyin olmadığını yargılamasına izin verin: Bebeğiniz muhtemelen onu eğlendirip, eğlendirmediğinizi size hissettirecektir. Rahatsız, ıstıraplı görünüyor ya da ağlıyorsa, kaşlarını çatıyorsa; durun ve başka oyun alternatifleri düşünün.

Bebeğinizin ne kadarının yeterli olduğunu yargılamasına izin verin: Bazı bebekler fazla eğlenceyi diğerlerinden hoş görebilirler. Yorulup yorulmadığına dikkat edin. Eğer bebeğiniz ağlıyorsa ya da öfkesini göstermeye başlıyorsa, ilgisiz görünüyorsa, oyunu durdurun.

İstiyor diye bebeğinizi aşağı doğru tutmayın: Gıdıklamak için bebeğinizi baş aşağı tutma bir tehlike olarak algılanabilir.

Bebeğiniz buna karşı sizi veya bir başkasını hoş görmeyi öğrenmemelidir.

Bebeğiniz, oyun yönüyle onunla meşgul olmanız için size sayısız fırsat verecektir. Yürüyüşe gitmeyi unutmayın. Bu, bunaltıcı, korkutucu olmayacak, çocuğunuza alarma geçirmeyecektir.

Yaratıcı olun, eğlenip ve bütün bunların ötesinde bebeğinizi fiziksel olarak riske atmayın.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.