Bardaktan İçmeye Geçiş

bardaktan icmeye gecisAltıncı aya doğru, eğer bebeğiniz kendi kendine desteksiz oturabiliyorsa ve nesneleri eliyle tutabiliyorsa, ona bardaktan bir şeyler içirmeyi deneyebilirsiniz. Hem içecekler dişlerle daha az temas ettiği için bardaktan içmek biberondan daha sağlıklıdır, hem de bebeğiniz bardaktan içmenin ona sağladığı bağımsızlık duygusundan çok hoşlanacaktır.

Bir bebek bardağı alın:

Çift kulplu ve bir emme başlığı olan plastik bir bebek bardağı alın -genellikle `alıştırma bardağı’ veya `kulplu bebek bardağı’ diye satılıyor-. İçindekilerin dökülmemesi için ağzını sıkıca kapayabileceğiniz bir kapağı ve kolayca devrilmesini engelleyen geniş bir tabanı olmasına dikkat edin.

İlk seferde bardak boş olsun:

Bebeğinizi bardaktan içmeye alıştırmak istiyorsanız, bardağı önce ona içi boşken verin. Böylece onunla oynayabilir ve bu sayede bardağı kulplarından nasıl kavrayacağını ve biberon emziği yerine bir emme başlığından nasıl emeceğini öğrenebilir.

bebegin bardaktan icmesiOna öğretin:

O sizi seyrederken, bardaktan önce kendiniz için ve bebeğinize  alıştırma bardağını nasıl kullanacağını gösterin. Bardaktan içerken ağzınızı şapırdatarak ses çıkartabilir ve bu işi bebeğiniz için eğlenceli bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

Başlangıçta su ya da süt verin:

Bebeğiniz ilk defa bardaktan bir şeyler içeceği zaman, bardağa onun alışık olduğu ve sevdiği bir içecek koyun. En ideali her zaman içtiği süttür ama kaynatılıp soğutulmuş su da içirebilirsiniz, üstelik bu bebeğinizin giysileri üzerinde iz de bırakmayacaktır. Bardağı yemeğin sonuna doğru vermeyi deneyin, baştan bebeğinizin karnını içeceklerle doldurmasını siz de istemezsiniz.

Emzirmeden kesmekle aynı zamana denk getirin: Çoğu anne baba —altıncı aydan itibaren- ek gıdaya ve bardağa aynı zamanda geçiş yaparlar.

Su geçirmeyen bir bebek önlüğü alın: Bebeğiniz ilk birkaç ay bardağı kullanmasını tam olarak öğrenemeyebilir, bu nedenle bardaktan içerken su geçirmeyen bir bebek önlüğü takarak onun ıslanmasını önleyebilirsiniz.

Yavaş yavaş içirin: Bebeğinizi küçük yudumlarla besleyin, bardağı çok dikmeden hafifçe eğin ki bebeğiniz sadece ağzına sığabilecek kadar içecek yudumlasın.

Çok fazla yardım etmeyin: Bebeğinizin bardağı kendisinin tutmasına izin verin, kısa sürede nasıl tutması gerektiğini öğrenecektir.

Onu överek teşvik edin: Eğer bebeğiniz bardaktan içmeye çabalıyorsa, ona sevginizi gösterin, övgüler yağdırın ve daha çok teşvik etmeye çalışın.

Şekerli içecekler içirmeyin: Arada bir sulandırılmış taze meyve suları içmesinde bir sakınca yok. Ancak, dişlerin minesine zarar verdiği ve kolayca çürümesine neden olduğu için ona gazlı içecekler ve sonradan şeker eklenmiş hazır meyve suları içirmeyin.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.