Bebek arrow Göbek kordonunun temizliği
Göbek kordonunun temizliği
gobek_kordonunun_temizligi.jpg Bebek eve döndüğünde, göbek kor­donunun "artığı"nı taşır. Bu "artık", anne ile yavrusu arasındaki doğrudan ilişkinin son kalıntısıdır.
Temizlik sırasında göbek kordonu­nun sargısı değiştirilmek istenirse, üzerini mikropsuz bir gazlı bez parça­sıyla kapatıp, temiz bir bantla yeniden sarmak yeter. Zamanı geldiğinde gö­bek kordonu kendiliğinden düşeceği için, ilk günlerde koparmaya kalkışılmamalıdır. Yalnız, kordon uzunca bir süre (on günden fazla bir süre) düşme­yecek olursa, bir hekime danışmak ge­rekir.
Hekim kordonun düşmesini ko­laylaştırmak için bazı önlemler alır. Kordon düştükten sonra göbek deliğin-deki yarada biraz iltihaplanma ya da hafif kanlanma görüldüğü takdirde, bölge oksijenli suyla iyice mikroptan arındırılmalı ve antibiyotikler toz serpilmelidir. Yarada kaygı verici bir "genişleme" ya da "kırmızılaşma" gözlemle­nirse, hekime haber vermek gerekir. Buna karşılık, ilk zamanlarda, bebek ağladığında, göbek deliğinin bulundu­ğu yerde bir tür şişkinlik ortaya çıka­cak olursa, kaygı duymaya gerek yok­tur. Bu, karın kaslarının zayıflığını gös­terir. Bebeğin karın kaslarının da "ol­gunlaşması' için birkaç hafta gerekir.
Göbek kordonu bütünüyle düşünce­ye kadar, yavrunun günlük temizliği, ılık suya batırılmış gazlı bez ya da pa­muk topağıyla bedenini silerek yapıl­malıdır; göbek kordonu düşmeden banyo yaptırılmaması önerilir. Çocu­ğu göbek kordonunun düşmesinden ancak bir hafta sonra yıkamalıdır. Ço­cuk böylece dölyatağı dışında ilk kez suyla karşılaşacaktır.
Günlük temizlik yeni doğmuş bebe­ğin sağlığı için zorunludur. Beden te­mizliği kan dolaşımını önemli ölçüde kolaylaştırdığı gibi deri solunumuyla rahatlamasını da sağlar.
 

Renkler Herkes İçindir

Sen De İzle

Giriş Formu


Şifremi unuttum !
Siz de bize katılır mısınız ? Kayıt Olun

iletişim

iletişim
Bebekler

Bebek aşı takvimi

Bebek aşı takvimi
Bumerang - Yazarkafe
Bebekler.name.tr bebek sağlığı, bakımı, bebek hastalıkları, bebeklerin gelişim süreçleri hakkında açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sağlık sitesidir. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıppi tanı ve tedavilerin yerine asla geçmez. Bilgilerin yanlış kullanımından meydana gelebilecek zararlardan içeriği yazanlar sorumlu değildir. Sitede yer alan yazılar izin alınmadan hiçbir mecrada kullanılamaz.