Göbek kordonunun temizliği

Bebek eve döndüğünde, göbek kor­donunun “artığı”nı taşır. Bu “artık”, anne ile yavrusu arasındaki doğrudan ilişkinin son kalıntısıdır.
Temizlik sırasında göbek kordonu­nun sargısı değiştirilmek istenirse, üzerini mikropsuz bir gazlı bez parça­sıyla kapatıp, temiz bir bantla yeniden sarmak yeter. Zamanı geldiğinde gö­bek kordonu kendiliğinden düşeceği için, ilk günlerde koparmaya kalkışılmamalıdır. Yalnız, kordon uzunca bir süre (on günden fazla bir süre) düşme­yecek olursa, bir hekime danışmak ge­rekir.

Hekim kordonun düşmesini ko­laylaştırmak için bazı önlemler alır. Kordon düştükten sonra göbek deliğin-deki yarada biraz iltihaplanma ya da hafif kanlanma görüldüğü takdirde, bölge oksijenli suyla iyice mikroptan arındırılmalı ve antibiyotikler toz serpilmelidir. Yarada kaygı verici bir “genişleme” ya da “kırmızılaşma” gözlemle­nirse, hekime haber vermek gerekir. Buna karşılık, ilk zamanlarda, bebek ağladığında, göbek deliğinin bulundu­ğu yerde bir tür şişkinlik ortaya çıka­cak olursa, kaygı duymaya gerek yok­tur. Bu, karın kaslarının zayıflığını gös­terir. Bebeğin karın kaslarının da “ol­gunlaşması’ için birkaç hafta gerekir.
Göbek kordonu bütünüyle düşünce­ye kadar, yavrunun günlük temizliği, ılık suya batırılmış gazlı bez ya da pa­muk topağıyla bedenini silerek yapıl­malıdır; göbek kordonu düşmeden banyo yaptırılmaması önerilir. Çocu­ğu göbek kordonunun düşmesinden ancak bir hafta sonra yıkamalıdır. Ço­cuk böylece dölyatağı dışında ilk kez suyla karşılaşacaktır.
Günlük temizlik yeni doğmuş bebe­ğin sağlığı için zorunludur. Beden te­mizliği kan dolaşımını önemli ölçüde kolaylaştırdığı gibi deri solunumuyla rahatlamasını da sağlar.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.