Yeni Doğan Bebeklerde Oluşan Geçici Sağlık Sorunları

yeni dogan bebeklerde olusan gecici saglik sorunlariBebekler yeni doğduklarında dünyanın en sevimli varlıklarıdır. Fakat sevimlilikleri ile bakımları da ebeveynlere bazı zamanlarda sağlık sorunları oluştuğunda sıkıntı ve üzüntü verebilir. Yeni doğanlarda görülen sağlık sorunları genellikle hafif ve geçicidir. Bebeklerde görülen sağlık sorununun çeşidine göre mutlaka uzman bir çocuk doktoruna veya yeni doğan doktoruna başvurmak gereklidir.

Beslenememe

Yeni anne olmuş kişinin bebeğinin ne kadar doyduğunu anlamaması ile ortaya çıkan bu bebeğin yeteri kadar beslenememesi gün geçtikçe annenin ve bebeğin öğrenerek bu rahatsızlığa çözüm bulabileceği bir sorundur. Kesinlikle bir hastalık değildir sadece hızlı düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Gaz

Bazı bebeklerde 6 aylık olana kadar çok yoğun bir şekilde görülen gaz problemi başladığında bebeğin karın bölgesine ve sırtına çok fazla ağrı yapabilir. Fakat doktor tarafından verilen gaz giderici ilaçlar ve bir miktar sırta yapılan masaj ile gaz problemi oluştuğunda giderilebilir. Bebekler 6 aylık olana kadar uzman doktorlar tarafından bir hastalık olarak görülmez.

bebekte ishalİshal

Yeni doğan bebekler gün içerisinde 5 – 6 kez kaka yapabilir. Bazı anne babaları bebeğin bu kadar fazla kaka yapması korkutsa da bu normal bir şeydir. Fakat bebeğin yaptığı kakanın rengi, kokusu ve bebeğin karın ağrısı olup olmadığı önemlidir. eğer bebeğin kakasında renk ve koku değişimi varsa mutlaka bebek uzman bir hekime götürülmelidir.

Kusma

Bebeklerde her zaman olabilen kusma fazla gelen anne sütünü kusmalarından veya bir miktar hava yutmalarından dolayı oluşabilir. Bazı bebeklerde doğduklarından 1 yaşına kadar görülen kusma 1 yaşından sonra geçmektedir. Fakat kusma doğuştan beri değil daha sonradan farklı bir biçimde başladı ise mutlaka uzman bir doktora bebeğin götürülmesi gerekmektedir.

Pişik

Bebeklerde sıklıkla rastlanan cilt problemlerinden birisi de pişiktir. Pişik genellikle bebeklerde bezlenmeden dolayı popoda, bacak kıvrımlarında ve koltuk altlarında oluşmaktadır. Terlemeden dolayı oluşan koltuk altı ve bacak kıvrımı pişikleri için doktor tarafından verilen kremler mutlaka kullanılmalıdır. Bebeğin pişik olmaması için sık sık bezi değiştirilmeli, sık  ve pamuklu kıyafetler giydirilmelidir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.