Kış Aylarında Bebeklerinizi Eve Kapatmayın!

Kış ayı geldiğinde bebekler üşür diye bebeklerini bir çok anne baba evde kapalı alanda tutmaya dikkat eder. Fakat bu yanlış bir davranıştır. Gün içinde alınan bol oksijen hava soğuk olsa bile bebek için yararlıdır. Fakat bebeğin yine de 6 ayını geçmiş olması ve hareketlerinin çoğalmış olması gerekmektedir. Yeni doğan bebekler bağışıklık sistemleri düşük olduğundan dolayı kış aylarında çok kapalı ve kalabalık alanlara sokulmamalıdır.

bebeklerde bagisiklik sistemi
6 ayını aşmış bebekler de çok fazla kalabalık ortamlara sokulmadan sokağa çıkartılabilir. Çünkü havanın soğuk olması ile üşütme riski, başka birisinden hastalık kapma riskinden her zaman iyidir. Başka kişinin hastalığı üzerinden bebeğin hasta olması hastalığın bebek üzerinde değişik boyutlara girebileceğini gösterir. Fakat bebek kendi kendine soğuk aldığı için veya toz aldığı için üşütürse o zaman bu bebeğin kendi rahatsızlığı olacaktır.
Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Geliştirmek İçin
Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirmek için bol oksijen alması önemlidir. Çok yağmur ve kar yağan günlerde eğer bebek evden çıkartılamıyorsa o zaman bebeğin odası sık sık havalandırılmalı ve bebek temiz oksijenli odada uyumalıdır.

kis aylarinda bebekler
Bebekleri kış aylarında kalın ve üst üste giydirmektense bebeğin odasını ortalama ılık bir şekilde ısıtmak daha akıllıca bir davranıştır. Çünkü bebek çok fazla giydirildiğinde terleyecek ve hasta olma riski yükselecektir. Fakat bebek soğuk havalarda dışarıya çıkartıldığında mutlaka üzerine kalın bir şeyler bebeğin üşümesini engellemek için giydirmek gereklidir.
Kış Aylarında Evi Tozlardan Temizleyin
Kış ayları evlerin sürekli kapalı olduğu ve yaz aylarına göre biraz daha fazla tozlu olduğu mevsimlerdir. Çünkü çoğu anne ev içindeki eşyaları çok fazla hareketlendirerek ve camları açarak havalandırma yapmayı bebeğinin üşümemesi için yapmaz. Fakat bu hatalı bir davranıştır. Havalandırılmayan ve tozları alınmayan ev bir müddet sonra bebekte alerji görülmesine ve bebeğin solunumuna zarar vermeye başlayabilir.
Bebeğe zarar vermemesi için ev aralıklı olarak temizlenmelidir. Fakat kış aylarında bebeğin yanında ev temizliği için fazla deterjan kullanmak ve ortamı kimyasal maddelerle kokutmak da zararlıdır. Ölçülü olarak temizlik yapılmalı ve bebeğin temiz oksijen alınması sağlanmalıdır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.