Kalpte delik olması (asd)

Kalpte delik:

 Kalbin içinde dört tane ana odacık vardır. İki tanesi üsttedir ve bunlar zar bir duvarla ayrılmışlardır. Her iki odacıklarda da kan birbirine karışmaz ve bu zar duvarda çeşitli deliklerin bulunması durumudur.
 İli çeşit Atrial septal defekt bulunur.
1 Secundum tip ASD : Sekundum septumda oluşan defektler.

2Primum tip ASD : Endokardial yastıkçıkta oluşan defektler.

Bir insanda sağ ile soldaki odacıklar arasında kan karışmadan bir düzende dolaşır ve vücutta kirlenen kan kulakçıklardan kalbe girer ve ordanda sağ karıncığa gider akciğerden oksijenleşir ve sonradan sol kulakçıktan ve oradan da sol karıncıktan yeniden tüm vücuda pompalanır… Normal olarak kalbin solunda kalp içinde basınç sağa göre daha yüksektir. Asd durumunda ise kan soldan sağa doğrudur ve kalp her atışında sol kulakçıktan sağa bir kısmı kaçar ve solda kan miktarı da azalır ve sağda hep kan miktarı artar.

Sağdaki karıncık daha fazla kan alır ve ana toplardamarlar yoluyla birlikte oksijeni de kullanır ve kirli kan ile kulakçıklar arasındaki delikten geçip temizlenen kanı sol kısma bir kısmını da sağ tarafta yapılan iş için artar ve buradan da akciğerlere kan miktarı da artar. Ancak akciğerlere de normalden daha çok kanın gitmesi durumunda ise tıpkı bir sel baskını gibi olur ve yapısı bozulur ve gerginleşirler. Bununla birlikte ise nefes almada güçlük çekilir. Otuzlu yaşlara kadar da saptanamayan delik durumları oluşabilir. Kulakçıklar arasında ASD ler sonucunda soldaki karıncık kasında büyüme başlra ve doğuştan olan bir durum olduğundan dolayıda yavaşça ve sinsi bir şekilde ilerler. Bu yüzden çocuklarda ise sık sık üstteki solunum yollarında enfeksiyonlarına zemini hazırlar.

Bu türden bir hastalık cerrahi tamir komplikasyonların daha da geç görülmesinden dolayı ilkokul çağına kadar uzanabilir ve defekt primer ya da bir yama ila kapanabilir. Ayrıca kateterizasyon ile şemsiye gibide yama ile kapatılabilir. Bu türden bir ameliyat ise göğüs ortasındaki kaburgaları birleştiren iman tahtası kemiği kesilerek yapılır.

Son zamanlarda ise en son yöntemlerde geliştirilmiştir. Hastanın uyutulmadan ve yine kesilmeden özel kateter adındaki araçlar yardımı ile delik kapatılabiliyor. Kalp ameliyatlarında ise en güvenli olarak biliniyor ancak yinede her operasyon gibi bunda da riskler mevcuttur. Ancak ölüm oranı ise %1 den daha azdır.

 

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.