İnmemiş testis

Bebeğinizi bezlerken dikkat edin

Erkek bebeklerde, erken teşhis ve tanı konulmazsa ileride kalıcı fonksiyon kayıplarına ve hastalıklara neden olan “inmemiş testis” sıklıkla görülmeye başlayan bir yumurtalık problemidir.

Erkek bebeği olan anneler tarafından bilinmeyen ya da dikkat edilmeyen bir olaydır. Her annenin bebeğini bezlerken dikkat etmesi ve bebeğinin testislerindeki farklılıkları gözlemlenmesi gerekir. Erişkin çağlarda büyük sorunlar açan inmemiş testis, kısırlık sorunu, üreme hücresi sayısında azalma, testis kanseri ve testisin eksik olmasından dolayı yaşanabilecek psikolojik sorunları beraberinde getirir.

Bebeğin anne karnında gelişimini tamamladığı esnada ileride testise dönüşecek olan dokular böbreklerin altında yer almaktadır. Bebek anne karnında geliştikçe, böbrek altında bulunan bu testislerde büyüyüp gelişerek kasık kanalından yerleşecekleri torbaya inişe geçerler. Testislerin bu inişi tüm gebelik dönemi boyunca devam eder ve her iki testis doğumdan çok kısa bir süre önce torbaya yerleşmiş olurlar. Anne karnında başlayan ve doğuma kadar devam eden bu olayda eğer testislerden biri ya da ikisi torbaya yerleşmemişse bu olaya “inmemiş testis” denilmektedir.

Erken doğumlarda daha çok rastlanan bu olay bazen doğumdan sonra da devam edebilir. Burada en büyük görev annelere düşmektedir. Anneler bebeğinin altını her açtığında testislerin her ikisinin de yerinde olup olmadığı kontrol etmeli, dokunarak testislerin varlığını kontrol etmelilerdir. Şüpheye düşüldüğü noktada bebeğinin doktoruna başvurmalıdırlar. 6 aylık bir bebek için inmemiş testis doktorlar tarafından fizik tedaviyle düzeltilebilir. Ancak 6 ayını geçmiş bebekler için cerrahi işlem gerekebilir. Anneler bebeklerinin vücudunu da tanıyarak onların sağlıklarını kontrol etmeleri ve bebeklerinin ileri yaşlarında yaşayabilecekleri sorunların önüne geçebilmelilerdir. En az 2 yaşına kadar bu tedavinin başlaması ve ihmal edilmemesi unutulmamalıdır.

İnmemiş testis cerrahi operasyonları, bebeklere uygun anestezi kullanılarak, çok düşük risklerle başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle bebekler ameliyatı kaldırabilmekte, aile için korkulacak bir durum teşkil etmemektedir. Cerrahi işlem sonucunda da bebeklerin hastanede yatmasına da gerek olmadığından ameliyat sonucunda doktor kontrolü altında bebek eve gönderilebilmektedir.

İnmemiş testis tedavisi gören bebeklerde ise erişkin dönemde, tedavisi olumlu sonuç vermesi sonucunda çocuk sahibi olma açısından her hangi bir problem yaşamaktadırlar.

inmemiş testis tedavisi
bebekte inmemiş testis için yapılacaklar

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.